هشتگ های داغ :‌

چگونه مسئله‌ی مکعب روبیک را می‌توان در پنج ثانیه حل کرد؟

لوکاس اتر چهارده ساله، در کلارک اسویل یک شهر در ایالات متحده‌ی آمریکا  ، رکورد جدیدی در زمینه‌ی حل مسئله‌ی مکعب روبیک داشت. زمان ثبت شده برای رکورد او 904/4 ثانیه است. تعداد بیشینه جابه‌جاکردن 180 درجه‌ی وجه‌ها یک مکعب روبیک سه در سه، برای حل مسئله‌ی مکعب روبیک بیست حرکت و تعداد بیشینه جابه‌جاکردن 90 درجه‌ی وجه‌ها بیست و شش حرکت است. این اعداد حاصل بررسی‌های سی ساله در این زمینه است. باید اشاره کرد که صحت این اعداد با ترکیبی از دانش ریاضی و کامپیوتر هم به اثبات رسیده است.

و اما این سوال که لوکاس اتر چهارده ساله چطور به این سرعت این مسئله را حل می‌کند؟ این امکان وجود دارد که راه‌حل را مطالعه کرد و سپس به حل مسئله‌ی مکعب روبیک پرداخت؛ اما در این صورت لذت این بازی از بین می‌رود. برای حل مسئله‌ی مکعب روبیک می‌توان چند الگوی موثر برای جابه‌جاکردن وجه‌ها به خاطر سپرد و آن‌ها را یکی پس از دیگری به سرعت انجام داد.
برای کشف الگوهای موثر نیاز به تجربه است. تجربه به این معنی است که با مکعب روبیک زیاد بازی کرده باشید. مثلاً در تعطیلات وقت زیادی صرف مکعب روبیک کنید. اما مشکلی که در این زمینه پیش خواهد آمد این است که به خاطر سپردن الگوهای امتحان شده کار راحتی نیست.
در ادامه مختصری از دید ریاضی به مکعب روبیک بیان شده است.
اگر A دنباله‌ای از حرکت‌ها باشد و A اینورس، دنباله‌ی معکوس آن باشد، آنگاه با انجام این دو دنباله پشت سر هم روی مکعب روبیک، به حالت اولیه خواهیم رسید.
اگر روی مکعب روبیک ابتدا دنباله‌ی A و سپس دنباله‌ی B اجرا شود و پس از آن ابتدا دنباله‌ی معکوس A و سپس معکوس B اجرا شود نتیجه چه خواهد بود؟ بدیهی است که اجرای دنباله‌ی A و سپس اجرای B، با اجرای دنباله‌ی B و سپس اجرای A روی مکعب روبیک، نهایتاً نتیجه‌ی یکسانی خواهد داشت؛ پس نتیجه‌ی نهایی این جابه‌جایی‌ها، با حالت اولیه‌ی مکعب روبیک، یکسان خواهد بود.
دنباله‌هایی که شما کشف می‌کنید باید شما را به سمت هدف نزدیک‌تر سازند؛ پس نیازی نیست که از پیش اجرای دنباله‌ی بعدی را در نظر بگیرید. کافی است پس از هر دنباله، دنباله‌ی دیگری اجرا شود. بررسی‌‌ها نشان داده است که مهم نیست که در کدام مرحله از حل مسئله هستید، در هر مرحله‌ای که باشید می‌توان به هدف مسئله رسید.
حال چطور می‌توان از تمام اصولی که در مورد حل مسئله‌ی روبیک کشف شده است استفاده کرد و آن را در مدت کمتر از پنج ثانیه حل کرد. مسلماً راه‌حل تنها به خاطر سپردن تمام الگو‌های موثر برای مکعب روبیک نیست؛ بلکه باید این الگوها را به تکرار تمرین کرد تا بتوان آن‌ها را به سرعت انجام داد.
برخی هم این مسئله را بدون تکرار دنباله‌های مختلف، پشت سر هم و به سرعت، تا رسیدن به جواب، انجام می‌دهند. در این حالت به فرد زمان مشخصی داده می‌شود تا بدون استفاده از مکعب راه‌حل مد نظر خود را پیدا کند. فرد باید بدون نگاه‌کردن به مکعب راه‌حل را از حافظه‌ی خود بازیابی کند.

امتیاز ما

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

پویان معصومی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات شهرفافا

  • داغ‌ترین‌ها
برای خرید کامپیوتر گیمینگ به چه مواردی باید توجه کنیم؟

برای خرید سیستم گیمینگ باید به چه مواردی توجه کنیم؟

5 ماه پیش
راهنمای خرید اسپیکر بلوتوثی

راهنمای خرید اسپیکر بلوتوثی

1 سال پیش
بهترین لپ تاپ های ایسوس برای کارهای گرافیکی

بهترین لپ‌تاپ‌های ایسوس برای کارهای گرافیکی + معرفی 2 لپ تاپ

1 سال پیش
بهترین سی پی یو برای کارهای گرافیکی

راهنمای بهترین سی‌پی‌یو برای کارهای گرافیکی + معرفی 2 مدل

1 سال پیش