در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

ذخیره ساز نوری IBM، پنجاه برابر سریع تر از فلش

یکشنبه 2 خرداد 95 04:03 |   |

دسته بندی:سخت افزارها

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر ذخیره ساز نوری IBM، پنجاه برابر سریع تر از فلش

استفاده از فلش به عنوان حافظه اصلی سرعتی پایین دارد و در مقابل آن RAM با قیمت بسیار بالا قرار دارد. مموری PCM شرکت IBM می تواند جایگزین مناسبی برای هر دو اینها شود. ذخیره بر پایه کریستال و دیسک های نوری برای مدت حداقل 15 سال استفاده شده و تکنولوژی با هزینه و فضای ذخیره سازی محدود شده که سلول های آن در دو حالت روشن یا خاموش است.

محققان IBM موفق به کشف روش صرفه جویی 3 بیت داده در هر سلول شدند که به طرز چشمگیری ظرفیت تکنولوژی را افزایش می دهد.

برای ذخیره ی داده PCM روی یک دیسک Blue-ray باید جریان بسیار بالایی روی مواد شیشه ای غیر شفاف اعمال کنید. شیوه رمزنگاری و شیاربندی آن به گونه ای در نظر گرفته شده که در هر سلول 3 بیت داده  بیشتر ذخیره شود.

به گفته دکتر هریس از تیم تحقیقاتی IBM آنچه PCM را جذاب تر از فلش می کند این است که سرعت آن خیلی بیشتر از فلش، اما قیمت آن نزدیک به قیمت فلش است. رسیدن به تکنولوژی 3 بیت در هر سلول نقطه عطف مهمی است چرا که با تراکم بالا، هزینه بسیار کمتری نسبت به DRAM دارد.

PCM بیشتر از یک دیسک نوری کارها را راحت کرده است، به عنوان مثال شما می توانید با ترکیب آن با یک فلش، یک فضای ذخیره سازی سریع برای تلفن همراه خود خواهید داشت. سیستم عامل یک تلفن همراه می تواند در چند ثانیه روی PCM ذخیره شود. بنابر نظر محققان PCM می تواند جایگزین مناسبی برای SSD ها نیز باشد چون PCM در مدت کمتر از یک میکروثانیه داده ها را می خواند در حالی که در فلش 70 میکروثانیه طول می کشد. RAM سرعت بالاتری نسبت به PCM دارد ولی  فقط برای کاربردهای خاص می توان از آن استفاده کرد. اما PCM می تواند به عنوان یک حافظه جهانی جایگزین فلش و RAM شود.

با اینکه این حافظه هنوز نیاز به توسعه تجاری و رقابت با سایر تکنولوژی های ذخیره سازی مثل RAM مقاومتی دارد ولی IBM آن را فضای ذخیره سازی مناسبی برای برنامه های هوش مصنوعی مثل واتسون می داند.

منتشر شده engadget

برچسب: فلش   flash-memory   فلش-مموری   flash  

این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share