در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

شارژ موبایل، با کفش هایتان

سه شنبه 14 اردیبهشت 95 05:02 |   |

دسته بندی:اخبار تکنولوژی

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر شارژ موبایل، با کفش هایتان

به زودی می توانید با اتصال گوشی های هوشمند به کفشتان گوشی خود را شارژ کنید.
تکنولوژی ابداع  شده توسط مهندسان دانشگاه ویسکانسین این امیدواری را ایجاد کرد که به زودی در هرجایی بتوان وسایل الکترونیکی قابل حمل را شارژ کرد. در مقاله ي تام کراپنکین و تیلور این مطلب بیان شده که تبدیل انرژی حرکتی انسان ها به الکتریسیته ممکن شد.
این کفش برای سربازان ارتش که مجهز به GPS، عینک دید در شب و رادیو هستند بسیار مفید است. این تکنولوژی می تواند به مردم مناطق دورافتاده و کشورهای در حال توسعه نیز جهت تامین انرژی الکتریکی کمک کند.
انسان در حال راه رفتن مقدار زیادی انرژی تولید می کند، کراپنکین در این باره می گوید: برآوردهای نظری نشان می دهد که از هر کفش حدود 10w انرژی تولید می شود که در مجموع 20w است. این در مقایسه با برق مورد نیاز برای شارژ موبایل های جدید مقدار قابل توجهي است، مثلا برای شارژ یک تلفن هوشمند معمولی به کمتر از 2W برق نیاز است.
با اینکه تحقیقات گذشته نشان داد که در جابجایی های کم و همچنین دراستفاده از پلكان با وجود نیروی زیاد تبدیل انرژی به خوبی انجام نمی شود، اما کراپنکین می گوید ما در حال توسعه روش های جدید هستیم. فناوری که کراپنکین به کار گرفته روش معکوس رطوبت الکترونیکی است، پدیده ای که کراپنکین و تیلور پیشگام آن شدند. در این روش یک مایع رسانا با یک سطح نانوفیلم در تعامل است تا انرژی مکانیکی را به الکتریکی تبدیل کند. این روش قابل استفاده است اما نیاز به یک منبع با فرکانس بالا دارد که با سرعت بچرخد و یا ارتعاش داشته باشد. برای حل این مشکل روش حبابی را با آن ترکیب کردند که در آن از رشد حباب و ترکیدن حباب ها استفاده می شود.

کارکرد دستگاه روش حبابی جدا از قسمت مکانیکی آن به صورت زیر است:
شامل دو سطح صاف است که توسط یک شکاف کوچک پر از مایع رسانا از هم جدا شده اند. صفحه پایین سوراخ کوچکی دارد که با گاز تحت فشار حباب پوشیده شده. حباب تا زمانیکه به اندازه کافی بزرگ شود و در نهایت بتواند صفحه بالایی را لمس کند رشد می کند و وقتی به صفحه بالایی خورد حباب می ترکد.
حال به چگونگی کارکرد کفش ها می پردازیم:
کف هر کفش با انرژی حاصل از باتری و مجموعه الکترونیکی یکپارچه پوشیده شده که در آن سرعت و چرخه رشد و ترکیدن حباب ها منجر به حرکت سیال به عقب و جلو می شود.
کراپنکین می گوید فرکانس بالای مورد نیاز برای تبدیل انرژی از انرژی حرکتی به وجود نمی آید اما خاصیت روش حبابی آن را جبران می کند.
محققان می گویند روش حباب می تواند طیف گسترده ای از دستگاه های قابل حمل را پشتیبانی کند زیرا در آزمایشات اولیه توانایی تولید 10w در هر متر مربع را ممکن ساخته است. کراپنکین و تیلور در حال پیگیری ها جهت تجاری کردن این کفش ها هستند که به وسیله آن دستگاه های مختلف مثل تلفن همراه را از طریق کابل یا بصورت بی سیم شارژ کرد.

منتشر شده در wisc


این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share