در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

کارهایی که به محض خرید iPhone یا iPad باید انجام دهید!!

دوشنبه 6 اردیبهشت 95 04:02 |   |

دسته بندی:امنیت

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر کارهایی که به محض خرید iPhone یا iPad باید انجام دهید!!

هنگام مهاجرت به يک سيستم‌عامل يا حتي خريد يک گوشي جديد، دسترسي به تنظيمات گوشي ممکن است کاربران تازه‌کار را به دردسر بيندازد. همچنين کارهايي مثل تغيير اندازه فونت يا حتي محدودسازي برخي دسترسي‌ها ممکن است از چشم کاربر مخفي بماند. در اين مقاله 9 کار‌ي را آموزش خواهيم داد که هر کاربر تازه‌کار هنگام استفاده از iOS بايد انجام دهد.

اين روزها کاربران زيادي ميان سيستم‌عامل‌ها مهاجرت مي‌کنند که يکي از بزرگ‌ترين دسته‌ها را مهاجران Android به iOS تشکيل مي‌دهند. يکي از معضلاتي که اين دسته از کاربران با آن مواجه مي‌شوند سردرگمي در پيدا کردن تنظيمات اوليه و شخصي‌سازي بخش‌هاي مختلف اسمارت‌فون است. البته تنظيمات اوليه تقريبا در سيستم‌عامل‌هاي مختلف يکسان هستند و در همه آنها مشاهده مي‌شوند، اما محل قرارگيري آنها و نحوه دسترسي به بعضي تنظيمات ممکن است اندکي متفاوت با يکديگر باشد.

در اين مقاله نحوه شخصي‌سازي اوليه سيستم‌عامل iOS را آموزش خواهيم داد. به اين نکته توجه داشته باشيد که کاربران حرفه‌اي iOS احتمالا به تمام نکات قابل اشاره در اين مقاله آگاهي کامل دارند، پس 9 نکته‌اي که در ادامه ذکر مي‌کنيم صرفا آموزشي ابتدايي براي تازه‌کاران است. با جي‌اس‌ام همراه باشيد.

1- ميزان روشنايي را تنظيم کنيد

هنگامي که اولين بار گوشي را روشن مي‌کنيد، ميزان درخشش صفحه احتمالا در آخرين حد خود خواهد بود. طبعا روشنايي بيشتر مي‌تواند مخزن باتري را هم زودتر از آنچه انتظار مي‌رود تخليه کند، پس پيش از هر کاري نور نمايشگر را کم کنيد. با توجه به اينکه محصولات اپل عموما نمايشگر قدرتمند و درخشان دارند، پيشنهاد مي‌کنيم نور صفحه را روي 50 درصد يا حتي پايين‌تر نگه داريد. اين ميزان نور در حالتي که زير نور مستقيم خورشيد نباشيد کاملا مناسب است.

کم کردن ميزان روشنايي صفحه يکي از اصلي‌ترين راهکارها براي کاهش مصرف باتري است. اگر به نمودار مصرف باتري گوشي نگاه کنيد، بخش نمايشگر معمولا يکي از بيشترين درصدها را به خود اختصاص مي‌دهد.

براي کاهش نور صفحه ابتدا انگشت خود را از قسمت پايين نمايشگر به بالا بکشيد تا با منويي مانند عکس بالا مواجه شويد. در اين قسمت مي‌توان ميزان روشنايي را از چپ به راست افزايش يا کاهش داد.

 

2- Push Email را غيرفعال کنيد

تقريبا براي تمام کاربران عادي چک کردن ايميل‌ها از اهميت بالايي به اندازه چک کردن اس‌ام‌اس يا پيام‌هاي واتس‌اپ برخوردار نيست. معمولا کسي که پيام خود را از طريق ايميل ارسال مي‌کند انتظار دريافت پاسخ سريع شما را ندارد. Push Email اين امکان را فراهم مي‌کند که صندوق ورودي ايميل شما هر لحظه بررسي شود تا کاربر را در صورت دريافت ايميل مطلع کند. اين قسمت هم مي‌تواند تاثير نسبتا زيادي روي مصرف باتري داشته باشد، چون هر لحظه در حال چک کردن صندوق ورودي است. پس ترجيحا آن را هم غيرفعال کنيد.

بخش ديگري به نام FETCH هم وجود دارد که هر لحظه صندوق ورودي را چک نمي‌کند، بلکه مي‌توان آن را روي 15 دقيقه، 30 دقيقه يا هر ساعت يک‌بار تنظيم کرد. اين بخش اگرچه مصرف کمتري از Push دارد، باز هم ممکن است يکي از مصرف‌کنندگان غيرضروري باتري باشد.

براي غيرفعال کردن اين دو ابتدا در Settings به قسمت Mail،Contacts and Calendars مراجعه کنيد. در اين بخش با عبارت Fetch New Data مواجه خواهيد شد. با انتخاب آن گزينه Push را غيرفعال کنيد و با مراجعه به پايين صفحه گزينه Manually را تيک بزنيد.

3- حالت Do Not Disturb را فعال کنيد

هيچ‌وقت به گجت‌ها اجازه ندهيد خواب و خوراک را از شما بگيرند! اگر شما هم جزو کاربراني هستيد که تا آخرين لحظه پيش از خواب با گوشي خود کار مي‌کنندT حتما گزينه Do Not Disturb يا DND را فعال کنيد. اين قابليت در ساعت‌هايي از شبانه روز (که قبل تنظيم است) به گوشي اجازه زنگ خوردن يا ويبره زدن نمي‌دهد تا ديگر هر بار لازم نباشد گوشي را در حالت Silent يا بدون صدا قرار دهيد.

براي فعال کردن DND تنها کافي است، مانند دسترسي به بخش تنظيمات نور، انگشت خود را از پايين نمايشگر به بالا بکشيد تا صفحه جديد ظاهر شود. در رديف اول آيکون‌ها کنار بلوتوث يک آيکون به شکل ماه وجود دارد؛ با انتخاب آن مي‌توان وارد حالت DND شد.

با لمس آيکون ماه‌شکل وضعيت DND با تنظيمات پيش‌فرض فعال مي‌شود که در اين حالت ممکن است هيچ تماس يا پيامي به شما اطلاع داده نشود. اين حالت براي اکثر کاربران مناسب است، اما اگر پزشک هستيد يا شغل حساسي داريد که لازم است برخي افراد در ساعات شب به شما دسترسي داشته باشند، حتما DND را شخصي‌سازي کنيد. براي اين کار ابتدا به Settings و سپس Do Not Disturb مراجعه کنيد. در اين بخش گزينه Scheduled را فعال کنيد و ساعات ورود خودکار به DND را در بخش From و To شخصي‌سازي نماييد.

براي تنظيمات بيشتر گزينه Repeated Calls هم وجود دارد. اين قابليت هنگامي که مخاطبي در طول سه دقيقه دو بار تماس گرفته‌ و ظاهرا کار مهمي با شما داشته باشد به گوشي اجازه زنگ خوردن مي‌دهد. گزينه Allow Calls From هم وجود دارد تا براي برخي مخاطبان استثنا قائل شويد و به آنها اجازه برقراري تماس‌ در حالت DND را هم بدهيد.

4- نمايشگر عددي درصد باتري را فعال کنيد

همان‌طور که مي‌دانيد، تقريبا تمام گوشي‌ها در حالت پيش‌فرض درصد باقيمانده از باتري گوشي را به صورت عددي نشان نمي‌دهند و به نمايش آيکون باتري‌شکل بسنده مي‌کنند. براي اطلاع دقيق‌تر از ميزان باقيمانده باتري به Settings مراجعه کنيد و گزينه Battery را انتخاب کنيد. با لمس Battery Percentage مي‌توان درصد باقيمانده از باتري را به صورت عددي نمايش داد.

5- اندازه فونت‌ را تغيير دهيد

کاربراني که چشمان ضعيفي دارند با خريد گوشي‌هاي 4 اينچي اپل مانند iPhone SE ممکن است اندکي دلسرد شوند. اندازه فونت در هر سيستم‌عامل قابل شخصي‌سازي است که طبعا iOS هم از اين قاعده مستثني نيست.

براي بزرگ يا احيانا کوچک کردن سايز فونت ابتدا به بخش Settingsدر Display & Brightness و سپس Text Size مراجعه کنيد. در اين قسمت با يک اسلايدر مواجه خواهيد شد که سه حرف A با اندازه‌هاي مختلف در سمت چپ، وسط و راست آن قابل مشاهده است. با حرکت دادن دايره سفيد‌رنگ به هر جهت مي‌توان اندازه فونت را روي مقدار دلخواه تنظيم کرد.

البته دقت داشته باشيد که اين تغيير اندازه فقط در سراسر سيستم‌عامل و اپليکيشن‌هاي پيش‌فرض (و البته تعداد محدودي از ديگر اپليکيشن‌ها) اعمال مي‌شود. همچنين تغيير اندازه فقط روي اپليکيشن‌هايي تاثير خواهد گذاشت که از فونت پيش‌فرض iOS استفاده مي‌کنند. البته براي افزايش خوانايي متون مي‌توان به Settings، General و Accessibility رفت تا با انتخاب گزينه Bold Text، کلمات را اندکي خواناتر نمايش داد.

6- قفل خودکار را شخصي‌سازي کنيد

نمايشگر بزرگ سري Plus اسمارت‌فون‌هاي اپل ممکن است فشردن دکمه قفل را براي کاربر اندکي سخت کند. عدم دسترسي آسان به دکمه Lock باعث شده نه تنها در قفل گوشي تنبلي شود، بلکه عده‌اي از کاربران گوشي روشن را در جيب خود قرار ‌دهند! اين موضوع نه تنها امنيت گجت را خدشه‌دار مي‌کند، بلکه امکان فعال شدن بعضي آيکون‌هاي گوشي به صورت ناخواسته هم وجود دارد.

براي اين‌که از فشردن دکمه Lock به منظور خاموش کردن گوشي خودداري کنيد، پيشنهاد ما فعال کردن قفل خودکار و کاهش زمان مورد نياز براي خاموش کردن گوشي است. با انتخاب Settings و General گزينه Auto-Lock مشاهده مي‌شود. با لمس آن وارد صفحه‌اي مي‌شويد که بهتر است گزينه 30 Seconds را انتخاب کنيد. در اين صورت گوشي پس از 30 ثانيه لمس نشدن به صورت خودکار نمايشگر را خاموش مي‌کند. زمان‌هاي ديگر از 1 تا 5 دقيقه هم براي تنظيم در دسترس هستند.

7- اثر انگشت‌هاي بيشتري به Touch ID اضافه کنيد

سنسور تشخيص اثر انگشت اولين بار با معرفي iPhone 5s در گوشي‌هاي اپل حضور يافت. اين سنسور، که Touch ID نام دارد، به محض روشن کردن گجت براي بار نخست، ثبت حداقل يک انگشت را براي تشخيص اثر انگشت تقاضا مي‌کند. همه ما با خريد گوشي و روشن کردن آن شوق کار با گجت را داريم و احتمالا فقط يک انگشت را براي Touch ID تنظيم مي‌کنيم، حال آن‌که iOS توانايي تشخيص 5 انگشت را هم دارد. به هر حال بهتر است بيش از يک انگشت را فعال کنيد تا در صورت وجود مشکل براي يکي از آنها بتوان با ديگري قفل گوشي را باز کرد.

بدين منظور طبعا بايد وارد Settings شويد و گزينه Touch ID & Passcode را انتخاب کنيد. در اين بخش ابتدا رمز عددي خود را وارد کنيد و روي گزينه Add A Fingerprint کليک کنيد. اين پروسه را هربار براي ثبت انگشت‌هاي بيشتر تا سقف 5 انگشت تکرار کنيد.

8- دسترسي اپليکيشن‌ها را به مکان خود قطع کنيد

بعضي اپليکيشن‌ها به دسترسي به Location يا مکان کاربر نياز دارند؛ به عنوان مثال، اپ‌هاي نشان‌دهنده نقشه يا مسير و جاده‌ها طبعا به مکان کاربر احتياج دارند، اما هيچ دليل قانع‌کننده‌اي وجود ندارد که OneDrive مکان فعلي شما را بداند. اين موضوع نه تنها به برخي اپليکيشن‌هاي نامعتبر اجازه خراب‌کاري مي‌دهد، بلکه تاثير بسزايي روي مصرف بي‌رويه باتري دارد؛ پس بهترين راه‌حل اين است که دسترسي به مکان را از بعضي اپليکيشن‌ها قطع کنيد.

براي آگاهي از اين‌که کدام اپليکيشن‌ها به مکان شما دسترسي دارند در Settings وارد بخش Privacy و سپس Location Services شويد. در اين قسمت اپ‌هايي که عبارت Always يا While Using مقابل آنها وجود دارد مي‌توانند به مکان شما دسترسي داشته باشند. براي غيرفعال کردن اين امکان روي گزينه Always کليک کنيد و آن را به Never تغيير دهيد.

9- بخش Today را شخصي‌سازي کنيد

با کشيدن انگشت خود از بالا به پايين نمايشگر يک صفحه به نام Today بارگذاري مي‌شود که نوتيفيکيشن‌ها و اعلان‌هاي اپليکيشن‌ها را نمايش مي‌دهد. در اين قسمت علاوه بر نوتيفيکيشن‌ها اطلاعات اضافه ديگري درباره برخي برنامه‌ها هم نمايش داده مي‌شود که مي‌توان آنها را حذف يا شخصي‌سازي کرد.

با کشيدن انگشت خود از بالا به پايين و انتخاب Today به پايين صفحه برويد و گزينه Edit را لمس کنيد. در اين بخش اپليکيشن‌ها در دو قسمت نمايش داده مي‌شوند که کنار بعضي از آنها آيکون سبزرنگ علامت مثبت و بعضي ديگر آيکون قرمزرنگ علامت منفي وجود دارد. با انتخاب گزينه قرمزرنگ مي‌توان اپليکيشن مذکور را از صفحه Today حذف کرد و همچنين با لمس علامت مثبت کنار هر اپ مي‌توان آن را به منوي مذکور افزود. اپليکيشن‌هاي اضافي را حذف کنيد و فقط موارد ضروري را در اين قسمت نگه داريد.

منتشر شده در جي اس ام

 

دوستان و همراهان شهر كامپيوتر فافا نظر شما درباره اين نکات چيست؟ آيا خودتان هنگام خريد آيفون يا آيپد اين گزينه‌ها را شخصي‌سازي کرده‌ايد؟ آيا گزينه ديگري مي‌شناسيد که مي‌تواند براي کاربران تازه‌کار سيستم‌عامل iOS مفيد باشد؟


این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • نظرات دیگران

  0
  محسن مسلمان
  سه شنبه 7 اردیبهشت 95 20:03

  مطلب بسیار اموزنده ای بود با تشکر  0
  پرهام زارع
  سه شنبه 7 اردیبهشت 95 19:58

  مطلب بسیار خوبی بود ، میتوان با خاموش کردن قابلیت Background App Refresh هم در مصرف باطری صرفه جویی کرد


  کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share