در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

گوگل چه میزان اطلاعات درباره شما دارد؟

پنجشنبه 26 فروردین 95 12:01 |   |

دسته بندی:اینترنت

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر گوگل چه میزان اطلاعات درباره شما دارد؟

اين حقيقت که تقريبا هر کاري را به صورت آنلاين انجام مي دهيم رديابي و ثبت مي شود، تقريبا انکارناپذير است. گوگل به عنوان يکي از بزرگترين شرکت هاي جهان احتمالا داده هاي بيشتري از ما نسبت به هر فرد ديگري در اختيار دارد که به اين غول دنياي فناوري اجازه مي دهد با تبليغ کنندگان درباره پروفايل دقيق کاربران تعامل داشته باشد. اما آيا تاکنون به اين موضوع فکر کرده ايد که گوگل دقيقا درباره ما چه مي داند؟

از نظر تئوري، سن شما، جنسيت شما، علايق شما، عادات جستجوي شما و تاريخچه موقعيت مکاني شما - به همراه اطلاعاتي که در پروفايل گوگل+ (Google+) خود وارد کرده ايد - بايد تصويري جامع را ارائه کنند. با اين وجود، بسته به اين که چه مجوزها و سطح دسترسي را به گوگل ارائه کرده ايد، اين تصوير مي تواند به شدت تحريف شده باشد. در ادامه با ما همراه باشيد تا دريابيد گوگل به واقع درباره شما چه فکري مي کند.

بازديد از صفحه حساب کاربري
يک مرورگر وب باز کرده و با تايپ https://myaccount.google.com/ در نوار آدرس وارد صفحه حساب کاربري خود شويد. براي دسترسي به اين صفحه بايد وارد حساب کاربري گوگل خود شده باشيد. اگر اين گونه نيست در قسمت گوشه سمت راست بالاي نمايشگر روي آيکون دايره کليک کرده و نام کاربري و گذرواژه خود را وارد کنيد.

اگر از هر يک از خدمات گوگل مانند جيميل، هنگ اوتس يا تقويم استفاده مي کنيد، در حقيقت داراي حساب کاربري گوگل هستيد.

کدام دستگاه ها به حساب کاربري شما دسترسي دارند؟
در گذر زمان، شما ممکن است از طريق دستگاه هاي مختلف وارد حساب کاربري گوگل خود شويد و بررسي اين مساله که کدام دستگاه ها همچنان دسترسي دارند، ارزشمند است و مي توانيد دستگاه هايي که ديگر استفاده نمي کنيد را از فهرست حذف کنيد.

روي زبانه Sign-in & security کليک کرده و به سمت پايين حرکت کنيد تا Device activity & notifications را مشاهده کنيد. در اين بخش فهرستي از دستگاه هايي که به تازگي استفاده شده اند (Recently used devices) نمايش داده مي شود که با اطلاعات زماني که آخرين بار براي دسترسي به حساب کاربري شما مورد استفاده قرار گرفته اند، همراه مي شوند.

اگر دستگاه يا دستگاه هايي در فهرست قرار دارند که ديگر مورد استفاده قرار نمي دهيد روي آنها کليک کرده و سپس روي دکمه Remove کليک کنيد. با اين اقدام، شما از حساب کاربري گوگل و هر اپليکيشن متصل در آن دستگاه خارج مي شويد.

کدام اپليکيشن ها به حساب کاربري شما متصل شده اند؟
از بخش Sign-in & security مي توانيد براي رديابي اين که کدام اپليکيشن ها و سايت ها براي اتصال به حساب کاربري گوگل شما تاييد شده اند، استفاده کنيد و آنهايي که ديگر استفاده نمي کنيد يا مورد اعتماد نيستند را حذف کنيد. در اين بخش به سمت پايين حرکت کرده تا Connected apps & sites را مشاهده کنيد و روي Manage apps کليک کنيد تا اپليکيشن هاي متصل به حساب کاربري شما نمايش داده شوند. اپليکيشن هايي که استفاده نمي کنيد را انتخاب کرده و سپس روي دکمه Remove کليک کنيد.

از اين بخش مي توانيد براي بررسي گذرواژه هايي که از کروم و اندرويد با قفل هوشمند گوگل (Google Smart Lock) ذخيره شده اند نيز استفاده کنيد و هر کدام که ديگر استفاده نمي کنيد را حذف کنيد.

گوگل چه داده هاي جستجويي را از من نگه مي دارد؟
اگر دوست داريد بدانيد گوگل چه داده هاي جستجويي از شما نگه مي دارد به صفحه خانه حساب کاربري خود (https://myaccount.google.com/) بازگرديد و روي زبانه Personal info & privacy کليک کنيد. به سمت پايين حرکت کنيد تا Actitvity controls را مشاهده کنيد و زير Your searches and browsing activity روي Manage activity کليک کنيد.

در قسمت بالا گوشه راست بخش Insights روي پيکاني که در کنار last week قرار دارد کليک کرده و all time را انتخاب کنيد. با اين کار فهرستي زماني از هر چيزي که جستجو کرده ايد و اين که چه زماني وارد حساب کاربري گوگل خود شده ايد ارائه مي شود.

شما مي توانيد جستجوهايي مشخص را حذف کنيد. اگر قصد داريد گوگل ديگر جستجوهاي شما را رديابي نکند به بخش Personal info & privacy بازگشته و زير Activity controls گزينه Your searches and browsing activity را غير فعال کنيد.

گوگل درباره اين که انجام اين کار از استفاده محصولاتي مانند گوگل ناو (Google Now) و گوگل+ (Google+) از وب شما و فعاليت اپليکيشن ها براي ارتقا پيشنهادات و به روزرساني ها و ارائه محتواي شخصي سازي شده جلوگيري مي کند، هشدار مي دهد.

گوگل درباره اين که در چه مکان هايي بوده ام چه مي داند؟
در حال حاضر، بسياري از اپليکيشن هاي گوگل اطلاعات موقعيت مکاني کاربر را به منظور شخصي سازي تجربه وي استفاده مي کنند. در نتيجه گوگل احتمالا اطلاعات نسبتا خوبي درباره اين که کجا بوده ايد، دارد. اگر دوست داريد بدانيد گوگل چه اطلاعاتي را در اين زمينه نگهداري
مي کند به زبانه Personal info & privacy مراجعه کرده و زير Places you go روي Manage activity کليک کنيد. با انجام اين کار نقشه اي پديدار مي شود که در آن مکان هايي که در آنها با دستگاه هايي که وارد حساب کاربري گوگل خود شده ايد، نمايش داده مي شوند. اگر اطلاعات آدرس خانه و محل کار خود را وارد کرده باشيد اين مکان ها نيز نمايش داده مي شوند.

با کليک روي نقطه هاي قرمز رنگ روي نقشه اطلاعات بيشتري درباره اين که چه زماني از آن محل بازديد کرده ايد، مسيرهايي که طي کرده ايد و مکان هايي که در آنها اقامت داشته ايد به همراه هر عکسي که گرفته ايد نمايش داده مي شوند. براي حذف هر يک از اين سوابق تنها روي آيکون سطل آشغال در گوشه پنل Timeline کليک کنيد.

مي توانيد گوگل را از رديابي و ثبت اين اطلاعات باز داريد. براي اين کار به بخش Personal info & privacy بازگشته و Places you go را غيرفعال کنيد. بار ديگر گوگل نسبت به محدوديت برخي عملکردها در برخي محصولات اين شرکت مانند گوگل مپس و گوگل ناو هشدار مي دهد.

يکي از روش هاي خوب براي اين که دريابيد گوگل درباره اين که چه کسي هستيد، چه فکري مي کند بررسي اطلاعاتي است که از آنها براي ارائه تبليغات به شما استفاده مي کند. به صفحه Personal info & privacy مراجعه کرده و به سمت پايين حرکت کنيد تا Ad settings را مشاهده کنيد و سپس روي Manage ad settings کليک کنيد.

اکنون مي توانيد ببينيد گوگل جنسيت و سن شما را چه چيزي شناسايي کرده و فهرستي از علايق که با پروفايل شما مرتبط هستند، نمايش داده مي شود. اگر تبليغات مرتبط را مشاهده مي کنيد شما مي توانيد اين علايق را ويرايش کنيد و يا همگي آنها حذف کنيد.

داده هاي خود را دانلود کنيد
در نهايت مي توانيد يک کپي از محتوايي که در حساب کاربري شما وجود دارد را دريافت کنيد و از آن براي سرويسي ديگر يا فقط براي ثبت در سوابق شخصي استفاده کنيد. در بخش Personal info & privacy به سمت پايين حرکت کرده تا به Control your content رسيده و زير Download your data روي Create Archive کليک کنيد. انجام اين کار شما را به صفحه اي منتقل مي کند که امکان انتخاب داده ها را فراهم کرده و سپس يک کپي از آنها در قالب يک فايل زيپ (Zip) به شما ايميل مي شود.

گوگل نسبت به زمانبر بودن اين فرآيند (چند ساعت يا شايد روزها) هشدار مي دهد اما پس از آماده شدن اين فايل به شما ايميل مي شود.

منتشر شده در عصر ايران

برچسب: google   گوگل   search   acount   research   سرچ   اطلاعات   information  

این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share