در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

کارت گرافیکهای 6144 (bit-bus) و حافظه های داخلی HBM 48GB سامسونگ (Samsung)

دوشنبه 9 آذر 22 12:09 |   |

دسته بندی:

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر کارت گرافیکهای 6144 (bit-bus) و حافظه های داخلی HBM 48GB سامسونگ (Samsung)

شرکت سامسونگ(Samsung) در بازار اختراعات اینتل (Intel) اعلام کرد که سال اینده تولید حافظه های دارای پهنای باند بزرگ را (HBM) اغاز می کند . سامسونگ دیدگاه کنونی و انتظارات خود را از HBM در نمایشگاه بیان کرد همچنین تاکید کرد که سرانجام برنامه های کاربردی موثر ( مانند برنامه های پردازشگر تصویر ) توانسته اند بمنظور ایجاد پهنای باند و ظرفیتهای بی مانند به 6 دستگاه دارای پهنای باند زیاد متصل شوند .

 


ازاینرو شرکت سامسونگ تصمیم دارد از ساخت حافظه های نسل اول HBM صرف نظر کند و به ساخت محصولاتی هماهنگ با ویژگیهای نسل دوم HBMها بپردازد که ظرفیتها و نرخ زمان سنجی بیشتری دارند . چنین رویکردی بازار بزرگتری را برای محصولات HBM شرکت سامسونگ فراهم می کند . هم اکنون می توان از HBM تنها در کارتهای گرافیکهای غیرحرفه ای و برخی از محصولات دارای فروش زیاد استفاده کرد اما HBM2 عملکرد واحدهای پردازشگر تصویر حرفه ای و دارای کارایی بالا را که به حافظه های داخلی زیادی نیازمند هستند ، ممکن می سازد .
براساس اسلایدی که در نمایشگاه IDF نشان داده شد سامسونگ در حال ساخت بسته های HBM چندگانه است که دارای دو دستگاه حافظه 2Hi ، چهار 4Hi . هشت 8Hi می باشد و برروی قطعات سیلیکونی منطقی با واسط 1024 بیتی ساخته می شود . حداکثر میزان انتقال داده های محصولات HBM شرکت سامسونگ 2Gb/s است که در هر تراشه تا پهنای باند 256GB/s را پشتیبانی می کند .


amd radeon fiji gpu1

 

شرکت سامسونگ بر این باوراست که حافظه های HBM ساخت تراشه های مختلف برای بخشهای مختلف بازار را ممکن می سازد . طراحان تراشه های منطقی ( نظیر واحد پردازشگر تصویر ، واحد پردازشگر رایانه و تصویر و پردازشگرهای شبکه و... ) قادر خواهند بود تعداد مناسب کنترل کننده های HBM را برای کاربردهای گوناگون به تراشه ها متصل کنند . درحال حاضر کارت گرافیکهای ای ام دی (AMD) و فیجی (Fiji) در واسطه های 4096 خود تا چهار HBM را پشتیبانی می کنند . طبق گفته های شرکت سامسونگ سرانجام تراشه های منطقی خواهند توانست دستگاه های فرمان HBM بیشتری را پشتیبانی کنند و  دامنه پردازش خود را 6144 بیت برسانند .
بطور مثال کارت گرافیک اصلی تنها می تواند از یک تراشه 2Hi HBM جهت پشتیبانی یک بافر ناحیه ای 2GB دارای پهنای باند 256GB/s استفاده کند . اداپتورهای گرافیک پیشرفته تر غیرحرفه ای و حرفه ای می توانند چهار پشته HBM 2Hi یا 4Hi را پشتیبانی و پهنای باندی برابر با 1TB/s همچنین حافظه هایی برابر با 8GB ، 16GB یا 32GB را فراهم کنند . شتابدهنده های پردازشهای سنگین و واحدهای پردازشگر تصویر تا 6 HBM را پشتیبانی می کند که کارت گرافیکهایی با حافظه داخلی 12GB ، 24GB یا 48GB دارای پهنای باند 1.5TB/s را ارائه می دهند .

تاکنون نه شرکت AMD و نه شرکت ان ویدیا (Nvidia) توانسته اند واحدهای پردازشگر تصویری تولید کنند که شش تراشه حافظه HBM داشته باشد . پردازشگر جانبی Xeon Phi اینتل از DRAM (حافظه های قابل دسترسی تصادفی دینامیکی) HMC ( مکعب حافظه پیوندی ) بعنوان حافظه موقتی بهره می برد و انتظار نمی رود که بتواند HBM را پشتیبانی کند .

 

nvidia-rumored-working-two-next-gen-gpus-featuring-hbm2

سامسونگ انتظار دارد سال اینده از حافظه های HBM در ساخت کارت گرافیکهای غیرحرفه ای و شتاب دهنده های پردازش پیشرفته پردازشگرهای گرافیک Arctic Islands شرکت AMD و Pascal شرکت Nvidia استفاده شود . محصولات شبکه نیز در سال 2017 از این حافظه های جدید بهره می برند . طبق گفته های شرکت سامسونگ تا سه سال اینده دیگر محصولات نیز از HBM استفاده می کنند  .
سامسونگ ، بزرگترین سازنده حافظه های DRAM جزییات تراشه های واقعی HBM ( ظرفیتها ، نرخ زمان سنجی و ...) و جزییات ساخت HBM  را منتشر نکرده است اما در نظر دارد محصولاتی با فرکانسها و ظرفیتهای مختلف بسازد .

منبع:FaceIT.ir


این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share