در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

ظرفیت واقعی پاور بانک چیست و چطور محاسبه می‌شود؟

پنجشنبه 2 خرداد 98 10:03 |   |

دسته بندی:اخبار

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر ظرفیت واقعی پاور بانک چیست و چطور محاسبه می‌شود؟

ظرفیت پاوربانک اولین و مهمترین فاکتوری است که هنگام خرید پاوربانک به آن توجه می‌کنیم که همان عددی است که بر حسب میلی آمپر ساعت (mAh)، روی پاور بانک نوشته می‌شود. اما تا کنون به این فکر کرده‌اید که ظرفیت پاور بانک دقیقا چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟ و تفاوت ظرفیت واقعی و اسمی پاوربانک چیست؟ با شهر فافا همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

 

ظرفیت پاور بانک چیست؟

پاور بانک‌ها در اصل از چندین باتری تشکیل شده‌اند که ظرفیت همه این باتری‌ها در کنار هم، ظرفیت پاور بانک را نشان می‌دهد و بر حسب میلی آمپر ساعت عنوان می‌شود. پاوربانک‌های امروزی معمولا بین 5000 تا 20000 میلی آمپر ساعت ظرفیت دارند اما پاور بانک‌هایی هم هستند ظرفیت‌های بالاتری داشته باشند.

ظرفیت پاور بانک در اصل نشان می‌دهد که شما چند بار می‌توانید گوشی یا دستگاهتان را شارژ کنید. مثلا اگر ظرفیت باتری گوشی شما 3000 میلی آمپر ساعت باشد، با یک پاور بانک 10000 میلی آمپری، تقریبا 3 بارِ تمام و یک بار تا 30 درصد، می‌توانید گوشی خود را شارژ کنید.

در واقع هرچه ظرفیت پاور بانک بیشتر باشد، به تعداد دفعات بیشتری می‌توانید گوشی یا دستگاه خودتان را شارژ کنید. تعداد دفعات شارژ بیشتر، یک گزینه خوب است اما در نظر داشته باشید که هرچه ظرفیت پاوربانک بیشتر باشد، وزن و قیمتش هم بیشتر خواهد بود. بنابراین قبل از خرید پاور بانک باید به این توجه کنید که ظرفیت آن دقیقا مناسب گوشی و نیاز شما باشد.

 

گول ظرفیت اسمی پاور بانک را نخورید

همه چیز به همین سادگی محاسبه بالا نیست و در عمل می‌بینیم که پاوربانکی که باید بیشتر از 3 بار گوشی شما را شارژ کند، عملا برای 2 بار و نیم گوشی را شارژ می‌کند. دلیل این اختلاف اینجاست که ظرفیت نوشته شده روی پاور بانک، ظرفیت اسمی است که با ظرفیت واقعی پاور بانک فرق دارد.

دلیل اختلاف بین ظرفیت اسمی و ظرفیت واقعیِ پاور بانک این است که باتری‌هایی که داخل پاوربانک قرار می‌گیرند، معمولا ولتاژ 3.7 ولت دارند. در طرف مقابل، USB به صورت استاندارد دارای ولتاژ 5v است. به همین دلیل پاوربانک برای اینکه بتواند گوشی را شارژ کند، باید ولتاژ 3.7 خود را به 5 ولت تبدیل کند. همین کار باعث می‌شود که مقداری از انرژی پاور بانک از دست برود و ظرفیت واقعی آن کمتر از ظرفیت اسمی‌‌اش باشد.

 

روش محاسبه ظرفیت واقعی پاور بانک

بعضی از کمپانی‌های تولید کننده پاور بانک، علاوه بر نوشتن ظرفیت اسمی، ظرفیت واقعی آن را هم با فونتی کوچک‌تر، روی پاوربانک درج می‌کنند اما در اکثر پاور بانک‌ها که ظرفیت واقعی را نمی‌بینید، با یک حساب ساده می‌توانید آن را بدست بیاورید.

به صورت معمولی ظرفیت واقعی پاور بانک، حدود 70 درصد ظرفیت اسمی آن است. یعنی تقریبا 30 درصد انرژی پاوربانک صرف تبدیل ولتاژ می‌شود. فرمول ساده محاسبه ظرفیت واقعی پاوربانک به صورت زیر است:

ظرفیت واقعی پاوربانک = ظرفیت اسمی پاور بانک * 0.7 

به این ترتیب اگر باتری گوشی شما  3000 میلی آمپر ساعتی باشد و یک پاور بانک 10000 میلی آمپر ساعتی داشته باشید، با این پاوربانک عملا تنها برای 2 بار کامل و یک بار تا حدود 30 درصد، می‌توانید گوشی را شارژ کنید:

10000 * 7.0 = 7000 میلی آمپر ساعت

7000 / 3000 = 2.33 مرتبه

 

برچسب: پاور-بانک  

این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پرفروش ترین های 30 روز گذشته

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share