در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

نکات مهم خرید، نگهداری و تعویض کارتریج پرینتر

یکشنبه 11 فروردین 98 03:01 |   |

دسته بندی:سخت افزارها

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر نکات مهم خرید، نگهداری و تعویض کارتریج پرینتر

یکی از دستگاه‌هایی که امروزه از آن در هر سازمان و اداره‌ای و حتی در خانه ها استفاده می‌شود، پرینتر یا دستگاه چاپ است که از نظر کارکرد به دسته‌های مختلفی تقسیم‌ می‌شوند. نکته مهمی که در خرید هر پرینتر باید مورد توجه قرار داد، نوع مواد مصرفی آنها است، که در صورت نامرغوب بودن آن، می‌تواند به پرینتر آسیب جدی برساند..به این مواد مصرفی در پرینترهای جوهرافشان، جوهر و در پرینترهای لیزری پودر و در اصطلاح تونر گفته می‌شود. حال محفظه‌ای که این تونر در آن قرار می‌گیرد، کارتریج نامیده می‌شود که در ادامه به طور کامل به معرفی آن می‌پردازیم:

کارتریج چیست

چاپگرهای جوهرافشان به وسیله پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک صفحه کاغذ، از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد، باعث به وجود آوردن تصاویر با کیفیت سیاه و سفید و رنگی می‌شود.رنگ‌های اصلی که در پرینترهای جوهرافشان وجود دارد، به سه رنگ اصلی آبی، قرمز و‌ زرد تقسیم می‌شوند، همچنین به همراه آن‌ها یک رنگ سیاه نیز وجود دارد که می‌توانید از آن برای تولید تصویر با رنگ مشکی استفاده کنید.

کارتریج و تونر

چگونه کارتریج پرینترهای Inkjet را نگهداری کنیم

وقتی کارتریج جوهر تمام میشود یا نزدیک تمام شدن است اگر دقت لازم را در نگه‌داری نداشته باشید، سریعا خشک شده و دیگر نمی توان آن را پرکرد. بدین ترتیب مجبور هستید پول بیشتری برای خرید دو عدد کارتریج نو صرف کنید. پس زمانی که اولین آثار اتمام جوهر هرکدام از کارتریج‌های رنگی یا سیاه را مشاهده کردید، سریعا آن کارتریج را از پرینتر خارج کرد و آن را به روش زیر بسته بندی کنید و اما اگر خودتان می‌توانید، کارتریج را شارژ کنید  تا در هزینه ها و وقت صرفه جویی کرده باشید.

برای بسته‌بندی هر کارتریج بصورت جداگانه به وسایل زیر نیاز دارید :

 1. یک عدد کیسه پلاستیکی زیپ‌ دار (زیپ لاک)

 2. یک نوار باریک (30 در 2 سانتیمتر) از پارچه کرکی یا کاغذ کاهی نسبتا ضخیم یا دستمال کاغذی ضخیم

 3. یک عدد کش حلقه ای

 

روش بسته بندی به شرح زیر است:

 1. کارتریج خالی را از پرینتر خارج کنید

 2. نوار باریک را چند تا کنید تا به اندازه طول حدود 3 سانتی متر کوچک شود. آن را خیس یا نم کنید. این خیسی باید حاوی آب باشد اما چکه نکند .

 3. کارتریج و نوار خیس شده را در پلاستیک قرار دهید. باید توجه داشته باشید که نوار خیس کافی است به بدنه کارتریج بچسبد و نباید هیچگونه تماسی با هد چاپ یا قسمت های جوهری کارتریج داشته باشد. وظیفه این نوار خیس، مرطوب نگه‌داشتن داخل پلاستیک است.

 4. کیسه را بسته و زیپ آن را خوب ببندید و مطمئن شوید هوایی رد و بدل نمی‌شود.

 5. با کش دور پلاستیک را ببندید.

 6. هرچه سریعتر نسبت به شارژ آن اقدام کنید.

 

توجه داشته باشید که اگر نتوانستید کارتریج را به موقع شارژ کنید لازم است تا نوار کاغذی را حداقل هفته ای یکبار مجددا خیس کنید.

 

پس به نکات مهم زیر دقت کنید:

1- به محض تمام شدن جوهر کارتریج ، آن را از پرینتر خارج کرده و در کیسه پلاستیکی قرار دهید . در غیر اینصورت کارتریج سریعا خشک شده و باید دور انداخته شود.

2- در کارتریج رنگی، به محض اتمام اولین رنگ، کارتریج را بسته بندی کنید. تغییر رنگ طبیعی تصاویر به شما کمک میکند تا متوجه اتمام یک رنگ شوید.

3- اگر هرچه سریعتر کارتریج را پر کنید، شانس کار مجدد با آن را خواهید داشت.

کارتریج لیزری

 

نکاتی که هنگام خرید کارتریج باید به آن‌ها توجه کنیم

هنگام خرید پرینتر قبل از هر جست‌و‌جویی به جوهر مصرفی آن توجه کنید. در واقع انتخاب یک جوهر مناسب به مراتب از انتخاب دستگاه پرینتر مهم‌تر است .

 • به طور کلی جوهر سیاه رنگ کارتریج به صرفه‌تر و پر مصرف از دیگر جوهرها است. قبل از هر اقدامی برای خرید موارد مصرفی آن را بررسی کنید. چون ممکن است پرینتر شما سیاه و سفید باشد در این صورت مقدار قابل توجهی از هزینه خرید را صرفه جویی می‌کنید.

 •  اگر شما به حفاظت از محیط زیست اهمیت می‌دهید کارتریج جوهر های قابل بازیافت به شما توصیه می‌شود که هم حافظ محیط زیست باشید و هم تهیه آنها راحت تر است .
 •  یکی از نکات مهم در هنگام خرید جوهر این است که از سازگاری آن با پرینتر مطمئن شوید، زیرا کارتریج های جوهر ها براساس مدل پرینتر و کارخانه سازنده طراحی می‌شود و روی جلد آنها مشخصات مخصوص آن قابل مشاهده است. بنابراین در موقع خرید مدل و مارک کارخانه سازنده پرینتر خود را با مشخصات نوشته شده بر روی جلد کارتریج مطابقت دهید.
 •  بعضی جوهر ها بسیار گران بوده و با بررسی کامل بازار پرینتر درمی‌ یابید که قیمت خرید کارتریج جوهر بعضی  پرینتر ها با خرید یک مدل جدید پرینتر به همراه جوهر اختلاف کمی دارد . در این صورت اقتصادی ترین راه آن است که پرینتر خود را عوض کنید.
 • 5 - اکثر جوهرها برای کسب رضایت مشتری دارای ضمانت نامه کارخانه سازنده هستند و تنها راه برای حفظ ضمانت نامه نگه داشتن برگه اصلی خرید، بسته کارتریج و اطلاعات ضمانت نامه است.

 

کارتریج های پیشنهادی شهر فافا برای شما


این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Empty
نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share