در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

اینتل برنامه‌ی تعمیری In-Silicon را معرفی کرد: Spectre و Meltdown از پردازنده‌های اینتل حذف میشوند

شنبه 7 بهمن 96 09:11 |   |

دسته بندی:سخت افزارها

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر اینتل برنامه‌ی تعمیری In-Silicon را معرفی کرد: Spectre و Meltdown از پردازنده‌های اینتل حذف میشوند

اگر از دنبال‌کنندگان اخبار فناوری باشید قطعا اخیرا مطالب زیادی پیرامون حفره‌های امنیتی کشف شده به نام Spectre و Meltdown که برای سال‌های طولانی در پردازنده‌های مختلف، از جمله پردازنده‌های شرکت اینتل وجود داشته‌اند را مطالعه کرده‌اید. این دو حفره‌ی امنیتی، تراشه‌های بزرگترین تراشه‌ساز جهان یعنی اینتل را بیش از دیگر شرکت ها آسیب‌پذیر کرده‌اند. به واسطه‌ی امکان نفوذ به سیستم از طریق این نواقص امنیتی و سرقت اطلاعات کاربر، Spectre و Meltdown سر و صدای زیادی به پا کردند و حسابی شرکت‌های مختلف اعم از سخت افزاری و نرم افزاری را به چالش کشیدند. اینتل که پس از کشف این Spectre و Meltdown برای انتشار وصله‌ی امنیتی دست به کار شد نتوانست مشکل را به خوبی رفع کند و وصله‌ی امنیتی به شکل چشمگیری سرعت پردازنده‌های این شرکت، به خصوص پردازنده‌های قدیمی‌تر را کاهش داد. پیش‌تر خوانده بودیم که عمق فاجعه در مورد این مسئله آنقدر زیاد است که شاید لازم باشد تراشه سازان در طراحی تراشه های خود بازنگری کنند. امروز اینتل برنامه‌ی جدیدی را برای رفع این مشکل اعلام کرده تا در سال جاری پردازنده‌های این شرکت فاقد حفره‌های امنیتی ذکر شده باشند. همراه شهر فافا باشید.

امروز اینتل گزارش مالی مربوط به چهارمین سه ماهه‌ی مالی خود را منتشر کرد و قطعا تحلیلگران و کاربران زیادی انتظار این اتفاق را میکشیدند. گزارش منتشر شده نشان از عملکرد بسیار خوب بزرگترین تراشه‌ساز دنیا دارد و با حاشیه‌ی سود بیش از 60 درصد، اینتل به روند خود در سه ماهه‌ی مالی اخیر خود ادامه داده است. با این حال مشکلات امنیتی که در پردازنده‌های این شرکت بوجود آمد کام کاربران و البته مدیران اینتل را نیز تلخ کرد تا آنها نتوانند آن طور که باید و شاید، عملکرد مالی خود و صعود 4 درصدی ارزش سهام اینتل را تنها پس از گذشت چند ساعت از انتشار گزارش مالی، جشن بگیرند. اینتل همزمان با انتشار گزارش مالی خود اعلام کرد که قصد دارد مشکل حفره‌های امنیتی موجود در پردازنده‌های این شرکت را که احتمالا دلیل اصلی کاهش غافل گیر کننده‌ی پردازنده‌های اینتل بوده است را نیز رفع کند. به طور کلی درآمد اینتل در سه ماهه‌ی مالی گذشته با 8 درصد افزایش به 17.1 میلیارد دلار رسیده است. درآمد کل این شرکت در سال 2017 برابر با 62.8 میلیارد دلار بوده که در مقایسه با سال قبل، رشد 9 درصدی را تجربه کرده است.

INTEL CEO
برایان کرانیچ، مدیرعامل شرکت اینتل

رفع نواقص امنیتی از راه سیلیکونی

قطعا سوال‌ها از اینتل در مورد حفره‌های امنیتی موجود در این شرکت و زمان رفع آنها بسیار زیاد است و مدیر اجرایی این شرکت، آقای برایان کرانیچ با اطلاع از این موضوع بیانیه‌ای کوتاه را در این مورد منتشر کرده است که تقریبا تفاوتی با صحبت‌های وی که در CES 2018 بیان شد ندارد. مدیر ارشد اینتل پیش از این گفته بود که این شرکت رفع حفره‌های امنیتی درون سیلیکونی را از همین امسال آغاز خواهد کرد تا مشکل امنیتی دو حفره‌ی Spectre و Meltdown رفع شوند. در حالی که ایشان از توضیح بیشتر در این مورد صرف نظر کرده است و بیانیه‌ای بسیار کوتاه در مورد این موضوع مهم منتشر کرده، این طور میتوان برداشت کرد که اینتل بروزرسانی سخت افزاری را در معماری پردازنده‌های 10 نانومتری خود اعمال خواهد کرد. پس از اتمام کار با پردازنده‌های 10 نانومتری، طبیعتا نوبت به پردازنده‌های 14 نانومتری و رفع ایراد در طراحی آنها میرسد که احتمالا اینتل کار در ادامه و در همین سال 2018 انجام خواهد داد.

تراشه‌های جدید شرکت اینتل (سری Broadwell) به بعد از قابلیتی به نام PCID پشتیبانی میکنند که این ویژگی باعث میشود تاثیر وصله‌های امنیتی برای حفره‌های Spectre و Meltdown کاهش پیدا کند و همین موضوع باعث شده که پردازنده‌های قدیمی‌تر افت عملکرد بیشتری را نسبت به پردازنده‌های این شرکت پس از نصب وصله‌ی امنیتی داشته باشند. برنامه‌ی جدید اینتل این است که این تاثیر منفی را بیش از پیش کاهش داد و در صورت امکان به طور کلی این تاثیر را از بین ببرد. با توجه به اعتراض گسترده‌ی کاربران و مشکلات وسیعی که وصله‌ی امنیتی منتشر شده توسط اینتل برای کاربران ایجاد کرد، به نظر میرسد اینتل چاره‌ای جز یک اقدام جدی نداشته است و این شرکت شدیدا به چنین حرکتی نیاز داشت تا کاهش فروش پردازنده‌های این شرکت در همین جا متوقف شود.

با وجود کاهش نسبی فروش پردازنده‌های اینتل بعد از مشکلات امنیتی به وجود آمده، باور تحلیلگران این است که پس از رفع مشکلات و اجرایی شدن برنامه‌ی جدید اینتل، فروش پردازنده‌های این شرکت بیشتر از قبل خواهد شد و از آنجا که اینتل در اجرای این کار عجله دارد، میتوان انتظار چنین اتفاقی را داشت. با مشکلاتی که از طریق وصله‌ی امنیتی اینتل ایجاد شد انتظار میرفت که مدیر ارشد این شرکت به این موضوع نیز اشاره کند. وی در ادامه‌ی صحبت‌های خود گفته است که تمرکز اینتل بر روی رفع ایرادات با کیفیت بالا برای کاربران است. ضمن اینکه اینتل برای پشتیبانی بهتر از کاربران پیرامون حفره‌های Spectre و Meltdown، وب سایتی مجزا را ایجاد کرد تا از این طریق نیز مشتری‌های خود را راهنمایی کند.

amd vs intel
 

فشار AMD روی گردن اینتل

در همین مطلب از کاهش فروش پردازنده‌های اینتل با وجود رشد درآمد این شرکت گفته شد. جالب است بدانید در سه ماهه‌ی مالی آخر اینتل، میزان فروش پردازنده‌های این شرکت نسبت به همین زمان از سال قبل 5 درصد کاهش پیدا کرده است و از آن جالب‌تر این است که افت فروش حتی در زمان تعطیلات نیز وجود داشته است. این در حالیست که فصل تعطیلات برای تمام شرکت‌ها فصلی شلوغ و پر سود است که معمولا مقدار فروش در این مدت بیش از دیگر مواقع سال است. میانگین قیمت فروش پردازنده‌های دسکتاپ و لپ تاپ اینتل نیز کاهش یافته است. افت میانگین قیمت پردازنده‌های دسکتاپ اینتل در آخرین سه ماهه‌ی مالی این شرکت 2 درصد بوده است. به نظر میرسد AMD در تحت فشار قرار دادن اینتل کاملا موفق عمل کرده است و حتی مدیر اینتل نیز این موضوع را هر چند به طور غیر رسمی تائید کرده است. کاری که AMD موفق به انجام آن شده، ارائه‌ی محصولاتی با ارزش خرید بالاتر نسبت به محصولات اینتل بوده است و این کار نه تنها کاهش فروش اینتل را به دنبال داشته بلکه این شرکت را به کاهش قیمت تراشه‌های خود نیز مجبور کرده است. چالشی که اینتل در تامین تراشه‌های کافی لیک داشت نیز در این مورد بی تاثیر نبوده است که بسیاری از کاربران را مجبور به خرید پردازنده‌های نسل های قدیمی‌تر کرد. با این حال پیش بینی در مورد آینده کمی سخت است و باید دید اینتل چگونه با چالشی که با آن مواجه شده برخورد خواهد کرد.

منبع: Tomshardware

منتشر شده در شهر فافا


این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

Empty
نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share