در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

محافظت از خاطرات: بهترین راه ها برای گرفتن نسخه ی پشتیبان از عکس ها

پنجشنبه 14 دی 96 05:10 |   |

دسته بندی:امنیت

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر محافظت از خاطرات: بهترین راه ها برای گرفتن نسخه ی پشتیبان از عکس ها

عکس ها که یادآور لحظاتی به یاد ماندنی و بسیاری از آنها غیر قابل تکرار هستند برای ما از ارزش خاصی برخوردارند. یک عکس میتواند ما را در خیال خود به روزگارانی ببرد که از هیچ چیز و هیچ کس دیگری چنین کاری برنمیآید. به همین سبب باید با دقت و وسواس خاصی باید از این گنجینه های ماندگار حفاظت کنیم. در دنیای قدیمی تر تکنولوژی، دوربین های آنالوگ که با نگاتیو عکسبرداری میکردند به نوعی چاره ای جز چاپ عکس ها را پیش روی کاربر نمیذاشتند. تصاویر چاپ میشدند و در آلبوم های عکس قرار میگرفتند و تا سال های طولانی در آلبوم ها جای خوش میکردند. اما با دیجیتالی شدن عکس برداری که مزایای زیادی را به دنبال داشت، مسئله ی امنیت تصاویر با مشکلی نسبتا جدی مواجه شد. عکس هایی که با دوربین های امروزی ثبت میشوند بسیار کم به مرحله ی چاپ میرسند چرا که کاربران آنها را در گوشی ها یا کامپیوترهای شخصی ذخیره میکنند و این دقیقا همان جایی است که امنیت نقش پر رنگی ندارد. در این مطلب قصد داریم بهترین روش های ایجاد امنیت برای تصاویر خود را بررسی کنیم. همراه شهر فافا باشید.

به یک نسخه ی پشتیبان اکتفا نکنید

اولین راهی که برای امنیت اطلاعات شخصی به ذهن کاربران میرسد تهیه ی بکآپ یا نسخه ی پشتیبان از آنهاست. در حالی که اکثریت کاربران تنها به گرفتن یک نسخه ی پشتیبان اکتفا میکنند باید به شما بگوئیم که کار از محکم کاری عیب نمیکند. به همین دلیل به جای یک نسخه ی پشتیبان، چند بکآپ با روش های مختلف تهیه کنید. در واقع هر چه تعداد بکآپ های شما بیشتر باشد بهتر است اما داشتن دست کم سه نسخه ی پشتیبانی از اطلاعاتی مانند تصاویر شخصی به اندازه ی کافی ایمن به نظر میرسد. اما اینکه چه مدت یک بار اقدام به تهیه ی بکآپ کنید نیز موضوع مهمی است. اگر میزان انتقال تصاویر شخصی شما از دوربین یا گوشی به کامپیوتر زیاد است، سعی کنید به طور مرتب و هر هفته تصاویر گرفته شده ی جدید را به دستگاه پشتیبان خود انتقال دهید تا همیشه اطلاعات خود را به صورت بروز شده در اختیار داشته باشید و اگر اتفاقی منجر به از دست رفتن اطلاعات شد، کمترین میزان اطلاعات را از دست بدهید. صحبت از دستگاه پشتیبان شد و احتمالا این سوال در ذهن شما نقش بسته است که یک دستگاه پشتیبان مناسب از چه نوعی است؟

هارد اکسترنال Adata HD710 Proهارد اکسترنال Adata HD710 Pro

هاردهای اکسترنال

متدوال ترین و رایج ترین ذخیره سازهایی که شما میتوانید اطلاعات خود مانند تصاویر را در آنها ذخیره کنید، هاردهای اکسترنال و فلش مموری ها هستند که امروزه تقریبا تمام کاربران کامپیوترها دست کم یکی از این ذخیره سازها را استفاده میکنند. از هارد های اکسترنال شروع میکنیم که دقیقا مشابه هاردی هستند که داخل کامپیوتر شخصی شما قرار دارد و هر اطلاعاتی را میتوانید بر روی آنها ذخیره کنید. با این تفاوت که شما میتوانید این نوع هاردها را جا به جا کنید. اکثر این هاردها سایز کوچک و ابعاد جمع و جوری دارند که کار حمل و نقل را بسیار ساده کرده اند. برخی از مدل ها نیز به واسطه ی ویژگی هایی مانند مقاومت در برابر آب و ضربه، کمی زمخت تر و سنگین تر هستند اما به هر حال امکان جابجایی آنها وجود دارد. از آنجا که هارد کامپیوتر شما ممکن است به هر دلیلی از بین برود و با خود تمام اطلاعات ارزشمند شما مانند تصاویر را نابود کند، بهتر است همواره یک کپی از اطلاعات خود را بر روی هارد اکسترنال خود داشته باشید. خوشبختانه این هاردها در ظرفیت های متنوعی به فروش میرسند و قادر به رفع نیاز کاربران مختلف هستند. در خرید این ذخیره سازها پیشنهاد میشود سعی در خرید بهترین مدل داشته باشید نه ارزان ترین چرا که اطلاعات شما قطعا ارزش بسیاری دارند و استفاده از یک هارد اکسترنال بی کیفیت به عنوان ذخیره ساز بکآپ ریسک بزرگی است. با این حال این هاردها نیز مانند هاردهای اینترنال کامپیوترها در معرض خطر نابودی هستند و ممکن است بدون دلیل خاصی پس از اتصال هارد به سیستم متوجه کار نکردن آن شوید. دقیقا به همین دلیل است که توصیه میکنیم دست کم سه بکآپ از اطلاعات خود در دستگاه های مختلف داشته باشید.

فلش مموری سن دیسک IXPAND MINIفلش مموری سن دیسک IXPAND MINI

فلش مموری ها

گزینه ی بعدی برای ذخیره سازی اطلاعات به صورت بکآپ، فلش مموری ها هستند که بسیار کوچک تر از هاردهای اکسترنال هستند. اما خرید این ذخیره سازها با ظرفیت بالا هزینه ی زیادی روی دست شما میگذارند. به همین دلیل پیشنهاد میشود تنها ارزشمندترین اطلاعات بر روی فلش مموری ها ذخیره شوند. خطر خرابی در فلش مموری ها به واسطه ی نوع حافظه ی به کار رفته در آنها بسیار کمتر از هاردهای اکسترنال است به همین دلیل آنها برای ذخیره ی تصاویر بسیار مناسب هستند. بیشترین ظرفیت فلش مموری های داخل بازار 256 گیگابایت هستند که برای ذخیره ی چندین هزار تصویر کافی به نظر میرسند. البته خرابی در فلش مموری ها هم دور از ذهن نیست و این ذخیره سازها هم ممکن است با گذر زمان دچار مشکلاتی شوند و دقیقا به همین دلیل است که اگر شما تصاویر خود را در جاهای مختلف ذخیره داشته باشید، امکان از دست رفتن آنها بسیار کمتر میشود. نکته ای که باید در مورد ذخیره سازهای پشتیبان عنوان کنیم این است که سعی کنید این ذخیره سازها را برای کاربردهای دیگر استفاده نکنید. مثلا اتصال به کامپیوتر دیگر افراد که شاید آلوده به ویروس باشند و اطلاعات شما را دچار مشکل کنند. یا اینکه ممکن است بین جا به جایی فلش مموری شما گم شود. پس بهتر است بکآپ های سخت افزاری خود را در جایی مطمئن محفوظ نگه دارید.

تصاویر خاص و ناب را چاپ کنید

عکس بر روی کاغذ و داخل آلبوم ارزش بیشتری پیدا میکند و حس فوق العاده ای را منتقل میکند. خطر از بین رفتن یک تصویر چاپ شده که داخل آلبوم قرار گرفته بسیار کمتر از نگهداری آن داخل سخت افزارهای مختلف است. از آنجا که امکان چاپ تمام تصاویر گرفته شده به دلیل هزینه ی نسبتا زیاد چاپ وجود ندارد، تصاویر مورد دلخواه خود را گلچین کنید و آنها را چاپ کنید. این تصاویر با گذشت زمان و عوض شدن نسل ها ارزش بسیار زیادی پیدا میکنند که آن را نمیتوان با هیچ چیز دیگری مورد قیاس قرار داد. عکس های خانوادگی، کودکی افراد، مراسم هایی مانند جشن های عروسی و غیره از مواردی که هستند برای چاپ اولویت دارند. پس چاپ کردن آنها یکی از راه های بسیار خوب حفاظت از آنهاست.

فضای ابریفضای ابری

فضای ابری: روشی بسیار ایمن و کم هزینه

یکی از روش های ایده آل برای آرشیو اطلاعات که چند سالی است بین کاربران به محبوبیت خاصی رسیده است، استفاده از فضای ابری است. سرویس های ابری که معمولا هزینه ی اشتراک سالیانه ی نسبتا کمی دارند، فضایی خصوصی و کاملا ایمن را با میزان فضای مشخص در اختیار شما میگذارند و شما میتواند هر نوع فایل و اطلاعاتی از جمله تصاویر خود را داخل آنها ذخیره کنید. در واقع اطلاعات شما در شبکه ذخیره میشوند و فقط و فقط شما میتوانید از هر جا و مکانی با ورود به حساب کاربری خود، اطلاعات خود را مشاهده کنید. استفاده از فضای ابری و سرویس های ارائه دهنده ی این خدمات بسیار ساده است و مدیریت اطلاعات ذخیره شده داخل آنها نیز کار آسانی است. تعداد سرویس های ابری قابل توجه است و هر پلتفرم دارای سرویس های ابری مختص خود است. به طور مثال کاربران ویندوز میتوانند از Microsoft OneDrive استفاده کنند که تا 5 گیگابایت فضا را به صورت رایگان در اختیار کاربر قرار میدهد که این مقدار با پرداخت 1.99 دلار در ماه به 50 گیگابایت ارتقا پیدا میکند. مزیت این سرویس، یکپارچگی عالی با سیستم عامل ویندوز است.

برای کاربران دستگاه های اپل، استفاده از Apple iCloud توصیه میشود که حالا تمام اطلاعات مانند تصاویر شما را با تمامی دستگاه های اپلی شما همگام سازی میکند. همچون OneDrive، این سرویس نیز 5 گیگابایت را به طور رایگان در اختیار شما قرار میدهد و هزینه ی ماهانه برای 5 گیگابایت فضای ذخیره سازی تنها 0.99 دلار است. با ذخیره ی اطلاعات بر روی این سرویس، وقتی شما اکانت خود را وارد هر دستگاه مجهز به iOS بکنید، اطلاعات شما بر روی دستگاه قابل دسترس خواهد بود. ضمن اینکه اپل ابزار کاربردی متنوعی را برای ویرایش تصاویر و ویدئوهای شما در اختیارتان قرار میدهد.

برای دستگاه های اندرویدی، بهترین روش ذخیره ی تصاویر در فضای ابری استفاده از سرویس Google Photos است که به واقع یکی از بهترین برنامه ها در زمینه ی خود است. هر تصویری که بر روی دستگاه اندرویدی ذخیره شود، به طورخودکار بر روی Google Photos نیز ذخیره میشود و هر دستگاه اندرویدی که اکانت گوگل شما در آن شود، تصاویر ذخیره شده را همگام سازی میکند. مقدار فضای ذخیره سازی این سرویس به طور رایگان 15 گیگابایت است که با پرداخت 1.99 دلار در ماه، 100 گیگابایت فضا در اختیار شما قرار داده میشود. ضمن اینکه Google Photos تنها یک سرویس ابری نیست بلکه یک ابزار عالی مدیریت عکس نیز میباشد. این برنامه عکس ها را به صورت فشرده یا فول سایز در خود ذخیره میکند و کاربر میتواند در همان محیط آنها را ویرایش کند. ضمن اینکه ذخیره ی ویدئوها در این برنامه نیز میسر است.

منتشر شده در شهر فافا


این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

پرفروش ترین های 30 روز گذشته

%[[10|pNumber]]
۳۶۵
۳۳۰ هزار تومان
[[350000|pPrice|pNumber]] [[350000|cPrice]] تخفیف

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share