در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

دوربین‌های IP جایگزینی قدرتمند برای دوربین‌های آنالوگ

پنجشنبه 21 اردیبهشت 96 03:02 |   |

دسته بندی:امنیت

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر دوربین‌های IP جایگزینی قدرتمند برای دوربین‌های آنالوگ
 

دوربین‌های IP رقیبی سر سخت برای دوربین‌های آنالوگ هستند.

 

یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش رو در پروژه‌های نظارت تصویری و دوربین‌های مدار بسته، تصمیم گیری برای انتخاب دوربین‌های IP یا آنالوگ است. نوع زیر ساخت، امکانات و قابلیت‌ها، نوع کاربری و قیمت دوربین‌های IP و آنالوگ تفاوت زیادی با هم دارند. در این مقاله مزیت‌های اصلی دوربین‌های تحت شبکه نسبت به دوربین‌های آنالوگ بیان می‌شود. با ما همراه باشید.

۱- پایانی برای مشکلات Interlace

اسکن شدن تصاویر در دوربین مداربسته آنالوگ، به‌صورت Interlace شکل می‌گیرد به این ترتیب که ابتدا خطوط فرد و سپس خطوط زوج اسکن می‌شوند. این مسئله مهم‌ترین مشکل دوربین‌های آنالوگ است که حتی در دوربین‌های آنالوگِ با کیفیت و دارای رزولوشن بالا هم حل نمی‌شود. البته این امر به علت سرعت بالا، با چشم انسان قابل تشخیص نیست ولی تصویر دریافتی بسیار تار به دست ما می‌رسد. علت این تاری حرکت سوژه، در زمان اسکن تصویر می‌باشد. این موضوع در سیستم‌های آنالوگ به دلیل محدودیت‌های کابل کواکسیال و ماهیت تصاویر آنالوگ، اجتناب‌ناپذیر است. اما در دوربین های مداربسته تحت شبکه به علت وجود فناوری Progressive Scan و برداشت کل تصویر در یک لحظه، تصاویر متحرک از وضوح بالاتری برخوردارند.
مقایسه interlace در دوربین های IP و آنالوگ

۲- تغذیه دوربین و انتقال صدا و تصویر فقط به وسیله‌ی یک کابل اترنت

هزینه کابل‌های کواکسیال و برق دوربین‌های آنالوگ، همواره یک ایراد بزرگ برای این دوربین‌ها به شمار می‌رود. با به وجود آمدن تکنولوژی POE و تأمین برق تجهیزات شبکه به وسیله‌ی همان کابل اترنت، مزیت استفاده از دوربین‌های IP بیش از پیش بر همگان آشکار شد. علاوه بر صرفه جویی در هزینه، تکنولوژی POE باعث می‌شود که تمامی دوربین‌ها از یک پشتیبانی برق سالم و متمرکز از طریق اتاق سرور برخوردار شوند، به این معنی که حتی در صورت قطعی برق، دوربین‌ها همچنان به کار خود ادامه خواهند داد.
انتقال صدا و تصویر از طریق کابل اترنتانتقال صدا و تصویر از طریق کابل اترنت

۳- رزولوشن مگا پیکسلی

از تفاوت‌های مهم دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه، رزولوشن تصویر آن‌ها است. دوربین مداربسته آنالوگ دارای محدودیت کیفیت تا ۷۰۰tvl (کمتر از ۰٫۵ مگا پیکسل) است. در صورتی که دوربین مداربسته تحت شبکه،زرولوشنی در حدود ۱ تا ۵ مگا پیکسل دارند. امروزه با وجود نمایشگرهای جدید با رزولوشن بالا، مصرف‌کننده نیازمند جزییات بالاتری می‌باشد. رزولوشن بالاتر یک دوربین تحت شبکه می‌تواند جزئیات بیشتر و ناحیه بیشتری را پوشش دهد. این موضوع به مصرف‌کننده اطمینان می‌دهد که سرمایه‌اش را به خاطر یک سیستم نظارتی ضعیف، و ناتوانی در تشخیص مناسب چهره فرد مجرم، دور نریخته است. همچنین افزایش چند برابری رزولوشن، توانایی دست‌کاری و زوم دیجیتال را با کیفیت مناسب روی تصویر فراهم می‌کند.
مقایسه رزولوشن تصویر در دوربین IP و دوربین آنالوگ

۴- هوشمندی

دوربین‌های IP می‌توانند علاوه بر ارائه تصویر، امکانات بیشتری ارائه کنند. دوربین‌های تحت شبکه دارای قابلیت مدیریت هشدار هستند. هوش طراحی شده در این دوربین‌ها و تعیین اینکه در چه بازه زمانی تصاویر با چه کیفیت، چه تعداد فریم و به چه صورتی (ارسال ایمیل و...) برای اپراتور ارسال شود، می‌تواند فشاری که بر اپراتور وارد می‌شود را تا حد زیادی کاهش دهد، اطلاعات مهم کاری را منتقل کند و بهره وری سیستم نظارت تصویری را افزایش دهد. با فعال کردن قابلیت تشخیص حرکت، این دوربین‌ها می‌توانند هر اتفاقی در صحنه را به صورت خیلی سریع تشخیص و گزارش دهند. یک سیستم اخطار، داخل دوربین‌ها تعبیه شده که در صورت مختل شدن عملکرد دوربین به‌سرعت اعلام خطر می‌کند. قابلیت مفید دیگر دوربین‌های IP، امکان تشخیص مسیر حرکت است. این قابلیت می‌تواند یک مسیر مجازی از حرکت تمام اجزای متحرک تصویر را ترسیم کند تا بتوان هر رویدادی را به راحتی دنبال کرد. شمارش افراد، سیستم پلاک خوان و ...ازجمله دیگر قابلیت‌های هوشمندی است که در اکثر دوربین‌های تحت شبکه وجود دارد.
دوربین با قابلیت پلاک خواندوربین با قابلیت پلاک خوان

 

۵- ارتباط صوتی در کنار نظارت تصویری بدون هزینه اضافی

در برخی اماکن، برداشت صدا اهمیت زیادی دارد. در دوربین‌های آنالوگ امکان انتقال صدا در حالت عادی وجود ندارد مگر اینکه یک زوج کابل مخصوص میکروفون از دوربین تا دستگاه DVR، کشیده شود. در دوربین‌های تحت شبکه این مشکل توسط میکروفون داخلی حل شده است. به‌علاوه با استفاده از دوربین‌های تحت شبکه می‌توان ارتباط صوتی کاملاً دوطرفه با افراد در حوزه‌ی دوربین‌های دیگر برقرار کرد که خود امتیاز ویژه‌ای برای کسب‌وکارها و ادارات کوچک و بزرگ است.
وجود میکروفن داخلی در دوربین IP

۶- ارسال تصویر بدون افت کیفیت

تصاویر آنالوگ از طریق کابل‌های کواکسیال سنگین و گران‌قیمت، یا کابل و مبدل‌های فیبر نوری و یا مبدل‌های بی‌سیم منتقل می‌شوند. همه این‌ها یک معنی دارند: افت کیفیت! اضافه کردن برق موردنیاز، کابل‌های انتقال صدا و… این وضعیت را پیچیده‌تر می‌کند.در ضمن سنسور تصویر در دوربین آنالوگ، سیگنال آنالوگ تولید می‌کند که توسط یک واحد A/D (آنالوگ به دیجیتال) به تصویر دیجیتال تبدیل می‌شود تا واحد DSP (پردازش دیجیتال سیگنال) بتواند عملیاتی را روی آن انجام دهد. سپس سیگنال مجدداً توسط یک واحد D/A به آنالوگ تبدیل می‌شود. در کل سه بار تبدیل صورت می‌گیرد و در هر مرحله قسمتی از کیفیت تصویر از دست خواهد رفت! دوربین‌های تحت شبکه بر این موانع غلبه کرده‌اند. درست مثل مشاهده یک وب‌سایت اینترنتی در هرجایی از دنیا، دوربین تحت شبکه نیز تصاویر را بدون افت کیفیت به هرجا ارسال می‌کند و اطلاعات اعم از تصاویر، صدا و سیگنال‌های کنترلی تنها از طریق یک خط قابل انتقال هستند. در دوربین‌های تحت شبکه تصویر حاصل از سنسور، دیجیتال شده و در تمامی مراحل بعدی دیجیتال باقی می‌ماند و نیاز به تبدیل‌شدن ندارد. درنتیجه افت کیفیتی هم در کار نیست.

۷- امنیت بالا در انتقال تصاویر

در یک دوربین مداربسته آنالوگ، سیگنال ویدئویی بدون هیچ‌گونه رمزنگاری، روی یک رشته کابل کواکسیال منتقل می‌گردد بنابراین خیلی راحت و با یک انشعاب ساده می‌توان تصاویر را دزدید یا بدتر از آن، تصویر دیگری را بجای تصویر واقعی جایگزین کرد. در دوربین‌های مداربسته تحت شبکه برای اطمینان از اصالت تصاویر و ممانعت از دست‌کاری و یا مشاهده آن توسط افراد غیرمسئول، تصاویر ارسالی روی شبکه و اینترنت، رمزگذاری می‌شوند و سپس برای ارسال آماده می‌شوند. همچنین این دوربین‌ها قادر به افزودن اطلاعات همچون تاریخ، ساعت، محل دوربین، نام کاربری، هشدارها و دیگر اطلاعات لازم برای امنیت سیستم بر روی تصاویر می‌باشند. به‌علاوه با استفاده از دوربین‌های IP می توان مشخص کرد چه کسی بتواند کدام تصاویر را مانیتور کند بنابراین تصاویر از هر نظر امن خواهد ماند. علاوه بر رمزگذاری HTTPS و پشتیبانی VPN، دوربین‌های IP می‌توانند از فیلترهای IP address و IEEE 802.1x هم استفاده کنند.
رمز شدن تصاویر در دوربین های IP

۸- گسترش آسان

سیستم‌های مبتنی بر IP به‌راحتی قابل گسترش هستند. نیازمندی‌های شبکه کابل‌کشی این دوربین‌ها بسیار کمتر از سیستم آنالوگ است. با راه‌اندازی استاندارد سیستم‌های مبتنی بر شبکه، دیگر محدود به یک تکنولوژی خاص نمی‌شوید. اضافه کردن دوربین و یا قابلیت‌های جدید به یک سیستم آنالوگ نیازمند کابل کشی‌های جدید زیادی است و هماهنگ کردن تجهیزات جدید با سیستم خاص به معنای محدود کردن به یک تأمین‌کننده‌ی کالای خاص است. با استفاده از دوربین‌های IP می‌توان به‌راحتی سیستم را گسترش داد و یکپارچه کرد و با هر نیازی که به مجموعه اضافه می‌شود می‌توان یک عملگر هوشمند متناسب با آن، به سیستم اضافه کرد.

۹- قیمت تمام‌شده‌ی پایین‌تر

گرچه دوربین‌های آنالوگ قیمت پایین‌تری نسبت به دوربین‌های IP دارند اما هزینه‌ی تمام‌شده‌ی پروژه، که با توجه به هزینه‌ی زیرساخت و سیستم ضبط کننده محاسبه می‌شود، در سیستم IP پایین‌تر است. علاوه بر این، کابل‌کشی کمتر، به معنای هزینه‌ی تعمیرات کمتر است در ضمن سیستم قابل گسترش IP، هزینه توسعه را پایین‌تر می‌آورد.

۱۰- هماهنگی با امکانات جدید

با استفاده از دوربین‌های IP، می‌توان فرصت‌ها و قابلیت‌های سیستم را با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی گسترش داد. با استفاده از استاندارد open و ساختار plugin می‌توان سیستم را با آخرین تکنولوژی روز تطبیق داد. به‌علاوه با سیستم‌های IP به‌راحتی می‌توان از رابط کاربری اینترنتی استفاده کرد و مدیریت سیستم و ذخیره‌سازی را، از راه دور کنترل کرد.

۱۱- قابلیت نصب کارت SD

بسیاری از دوربین‌های تحت شبکه از کارت‌های SD پشتیبانی می‌کنند. ممکن است به هر دلیل سرور، NVR و یا دستگاه‌های ذخیره‌سازی از کار بیفتد. وجود یک SD Card در دوربین‌های تحت شبکه، باعث می‌شود که در چنین مواقع اضطراری حداقل فضای کوچکی برای ذخیره‌سازی تصاویر، وجود داشته باشد.
دوربین با قابلیت نصب کارت SDدوربین با قابلیت نصب کارت SD

سخن آخر

واضح است که دسترسی به ویژگی‌هایی که در بالا شمردیم، هزینه دارد. اگر کسی فقط هزینه‌ی دوربین‌ها را با یکدیگر مقایسه کند، قیمت یک دوربین تحت شبکه بالاتر از یک دوربین آنالوگ خواهد بود. اما بایستی هزینه را به ازا هر کانال تصویری مقایسه نمود نه فقط دوربین. همچنین وقتی دوربین تحت شبکه را با تمام قابلیت‌ها، انعطاف‌پذیری و کارایی در نظر بگیریم، کفه ترازو به سمت دوربین‌های تحت شبکه سنگینی خواهد کرد. در بسیاری از سیستم‌های تحت شبکه، هزینه اجرا و نگهداری در مقایسه با سیستم‌های آنالوگ مشابه کمتر است؛ به‌خصوص برای سیستم‌های بزرگ‌تر، جایی که سرورها و منابع ذخیره‌سازی، بخش قابل‌توجهی از هزینه کلی را تشکیل می‌دهند، هزینه‌ی مدیریت و تجهیزات را به‌طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد. شبکه‌های مبتنی بر IP نظیر اینترنت، شبکه‌های داخلی و روش‌های متنوعِ ارتباطی نظیر بی‌سیم، می‌توانند به‌عنوان راه‌های کاهش هزینه در سازمان‌های بزرگ به‌جای استفاده از کابل‌های کواکسیال سنتی مورد استفاده قرار گیرند.

 


این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share