در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

انتخاب بهترین مودم روتر ADSL برای نیاز شما

دوشنبه 18 اردیبهشت 96 05:02 |   |

دسته بندی:اینترنت

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر انتخاب بهترین مودم روتر ADSL برای نیاز شما

 

امروزه دسترسی به اینترنت تقریبأ برای همه‌ ی افراد جامعه به یک نیاز ضروری تبدیل شده است. به همین دلیل پیوسته شاهد طراحی و تولید تعداد زیادی از محصولات مرتبط با برقراری و دسترسی به اینترنت هستیم. یک دسته از این دستگاه ها مودم روتر های ADSL هستند. وجود تنوع مودم‌ های موجود در بازار، انتخاب را سخت کرده است. بنابراین شناسایی و اولویت‌ بندی نیازهای‌مان برای دسترسی به اینترنت، انتخاب را ساده تر می کند. ازجمله مؤلفه‌های اصلی که در خرید مودم روتر به ما کمک می‌کند می‌توان به نوع کاربری، قابلیت بی سیم، استانداردهای بی سیم، تعداد و قدرت آنتن و سرعت اشاره کرد. در این مقاله سعی داریم اطلاعات لازم برای خرید یک مودم روتر ADSL مناسب را در اختیار شما بگذاریم. پس با ما همراه باشید.

 

نوع کاربری

توجه به نوع كاربری، يک اصل كلی هنگام انتخاب مودم و خريد هر نوع كالايی است. به‌عنوان مثال برای كاربری كه قصد دارد تنها با يک لپ‌تاپ در يک خانه‌ ی كوچک به اينترنت متصل شود، خريد يک مودم وايرلس دو بانده با سطح پوشش بالا، چندان منطقی و مقرون‌ به‌ صرفه نيست. از طرف دیگر، برای كاربری كه قصد دارد چندين دستگاه دیجیتال نظير لپ‌تاپ، چند کامپیوتر شخصی، تلویزیون هوشمند، تبلت، گوشی موبايل را در يک فضای بزرگ به اينترنت متصل كند، خريد مودمی با یک پورت LAN، مناسب نخواهد بود. 

 

قابلیت بی سیم

امروزه تقریبأ مزیت استفاده از قابلیت بی‌سیم بر همگان مشخص شده ‌است. با توجه به اینکه استفاده از شبکه‌ ی بی‌سیم راحت‌ تر از شبکه ی سیمی است و اکنون دیگر محدودیت قیمتی هم برای انتخاب مودم روتر ها وجود ندارد و این مودم‌ روتر ها از یک تا چهار پورت LAN، برای اتصال شبکه‌ی کابلی هم در اختیار کاربران قرار می‌دهند، انتخاب یک مودم روتر بی سیم مناسب تر به نظر می رسد.
وای فای یا سیمی

استاندارد های بی سیم

چندین نوع فناوری بی‌سیم با استانداردهای مختلف عرضه شده ‌است که به ترتیب جدیدتر بودن، کیفیت و برد بیشتری ارائه می‌دهد. دو استاندارد اولیه شبکه های بی سیم، استانداردهای 802.11a و 802.11b بودند که دیگر تقریبا منقرض شده‌اند و پایین ترین استاندارد معمول در تجهیزات موجود در بازار شبکه‌ ی امروز، نوع 802.11g است. بعد از این استاندارد، استاندارد 802.11n ایجاد شد که در حال حاضر همه‌گیرترین استاندارد بی سیم است واکثر دستگاه‌های بی سیم فعلی از آن پشتیبانی می‌کنند. موارد جدیدتر شامل استانداردهای 802.11ac و 802.11ad می‌شوند. در حال حاضر دستگاه هایی که از استاندارد 802.11ac پشتیبانی کنند بسیار کمیاب است و استاندارد 802.11ad به دلیل جدید بودن، تقریبأ نایاب است .
استاندارد های بی سیم
استاندارد های بی سیم

 

فرکانس بی سیم

فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز برد زیادی دارد و از موانع سخت مثل دیوار و … بهتر عبور می‌کند؛ اما در برابر تداخل‌ موجی که به وسیله‌ی اشیای بیرونی (مایکروویو و تلفن بی‌سیم) ایجاد می‌شود، ضعیف‌ تر از فرکانس ۵ گیگاهرتز است. ۲.۴ گیگاهرتز فرکانس بسیار رایجی است و دستگاه‌های بی‌سیم  معمولا از این فرکانس استفاده می‌کنند و به همین دلیل احتمال اینکه سایر دستگاه‌های بی‌سیم منزل‌ تان روی فرکانس بی‌ سیم نویز بیندازند خیلی زیاد است. در فرکانس ۵ گیگاهرتز، داده‌ها با سرعت بیشتری انتقال پیدا می‌کنند؛ ولی برد کمتری نسبت به ۲.۴ گیگاهرتز دارد و در اثر برخورد با موانع به‌ سرعت تضعیف می‌شود.

2.4 گیگا هرتز یا 5 گیگا هرتز
 
اگر سرعت بیشتر برای شما مهم است و از برنامه هایی استفاده می کنید که نیاز به پهنای باند زیادی دارند باند ۵ انتخاب بهتری است. اگر برد(Range) وایرلس برای شما اهمیت دارد، باند ۲٫۴ انتخاب مناسب تری است. اگر در جایی زندگی می کنید که به دلیل ازدحام و Interference بسیار زیاد به صورت متناوب دچار مشکلات سرعت و قطعی هستید، باند ۵ انتخاب بهتری برای شماست.
2.4 گیگا هرتز یا 5 گیگا هرتز
2.4 گیگا هرتز یا 5 گیگا هرتز
 

سرعت انتقال بی سیم

برای هر شبکه‌ی بی‌سیم، عددی به عنوان حداکثر سرعت انتقال درون شبکه تعریف می‌شود که واحد اندازه‌ گیری آن معمولا مگابیت بر ثانیه است. این فاکتور به‌ صورت یک عددی بعد از نوع استاندارد بی‌سیم نشان داده می‌شود. مثلا اگر نوع شبکه‌ ی بی‌سیم n و سرعت آن ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه باشد، مودم را به عنوان یک دستگاه N300 معرفی می‌کنند. آنچه می‌توان به‌ صورت مستقیم از این عدد برداشت کرد، حداکثر سرعت انتقالی است که می‌توان درون شبکه‌ی بی‌ سیم محلی به آن دست یافت. این معیار، کاملا مستقل از پهنای باند دریافتی اینترنت است و نمی‌توان از حداکثر سرعت شبکه‌ی بی‌ سیم به حداکثر سرعت اینترنت پی برد. امکان دارد شما یک مودم با حداکثر سرعت ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه خریده ‌باشید، اما پهنای باند اشتراک اینترنت‌ تان، یک مگابیت بر ثانیه باشد. حال اگر نهایت سرعت در دانلود منیجرتان به سرعت ۲۵۰ کیلوبایت بر ثانیه می‌رسد، نباید مودم را گناه‌کار بدانید و سازنده را دروغ‌گو تصور کنید؛ چرا که در چنین شرایطی، سرعت اینترنت دریافتی از سمت ISP است که به عامل محدودکننده تبدیل شده‌ است.

تعداد و قدرت آنتن

تعداد آنتن به‌ نوعی نشان‌ دهنده‌ی قدرت سیگنال بی‌سیم است و تعداد بیشتر آن، به معنی بیشتر شدن پوشش‌دهی محدوده‌ی بی‌سیم خواهد بود. برخی از مودم‌ها آنتن بیرونی قابل دیدن دارند و برخی دیگر، آنتن‌ شان را درون بدنه مخفی کرده‌اند. مسلمأ دستگاهی که آنتن بیرونی دارد، از قدرت بیشتری برخوردار است و دستگاه دارای آنتن داخلی، برای فضاهای کوچک مناسب است. برخی از آنتن‌های خارجی قابل جداشدن (Detachable) هستند و می‌توانید با جداکردن آنتن‌ها به سراغ آنتن‌های تقویتی بروید. آنتن‌های تقویتی می‌توانند محدوده‌ی بی‌سیم‌تان را باز هم بیشتر کنند. واحد اندازه‌گیری قدرت آنتن‌ها dBi است و هر چه این عدد بزرگ‌ تر باشد، قدرت سیگنال بیشتر است. قدرت دستگاه‌های خانگی در محدوده‌ی ۲dBi تا ۸dBi است و قدرت بیشتر از این می‌تواند اثرات مضری روی سلامتی داشته ‌باشد. اگر با اضافه کردن آنتن یا استفاده از آنتن تقویتی به نتیجه‌ی مطلوبی دست پیدا نکردید، می‌توانید از گسترش‌دهنده‌ی محدوده‌ی بی‌سیم استفاده کنید.

آنتن های مودم Adsl
آنتن های مودم Adsl

 

بهره مندی از درگاه USB

مهم ترین کاربرد این درگاه بر روی مودم فراهم آوردن امکان اتصال پرینتر به مودم است. در صورتی که پرینترتان را به مودم متصل کنید، سایر دستگاه های متصل به مودم می توانند به صورت همزمان از پرینتر استفاده کنند. کاربرد دیگر این درگاه زمانی است که قصد به اشتراک گذاشتن فایل روی شبکه تان را دارید. در این صورت میتوانید هارد دیسکتان را از طریق درگاه USB به مودم متصل کنید تا اطلاعات درون هارد را بین سایر سیستم های متصل به شبکه به اشتراک بگذارید. همچنین در صورتی که یک دانگل 3G (وسیله‌ای که سیم‌کارت 3G داخل آن قرار میگیرد تا از ارتباط اینترنت آن استفاده کنید) داشته باشید، اگر آن را با استفاده از این درگاه به مودم متصل کنید می توانید ارتباط 3G را با سایر سیستم های متصل به مودم به اشتراک بگذارید. فرض کنید به سفر رفته‌اید و اینترنت adsl در اختیار ندارید. حال اگر یک دانگل 3G با درگاه USB داشته باشید می توانید آن را به لپ‌تاپ خودتان متصل کنید. در این صورت لپ‌تاپ شما با استفاده از ارتباط 3G به اینترنت متصل می شود. اما اگر چند لپ‌تاپ و یا گوشی هوشمند داشته باشید چطور؟ در آن صورت اگر دانگل 3G را به مودم متصل کنید، همه دستگاه‌هایتان می توانند مانند وقتی که از اینترنت adsl استفاده می کنید به مودم متصل شده و از اینترنت استفاده کنند.
پورت USBپورت USB
 
 
نوع پورت LAN
در حال حاضر سه نوع پورت LAN داریم که مدل معروف به LAN گیگابیتی، از سایرین کاربرد بیشتری دارد. پورت LAN شبیه پورت تلفنی است که کمی بزرگ‌تر شده و بر حسب حداکثر سرعت انتقال طبقه‌بندی می‌شود. واحد طبقه‌بندی این پورت، باز هم بر حسب مگابیت بر ثانیه است. در پورت LAN گیگابیتی (GbE)، سرعت انتقال به ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه می‌رسد. حال اگر این سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه باشد، از اسم Fast Ethernet برای آن استفاده می‌کنند. یک پورت دیگر هم داریم که سرعت انتقال آن ۱۰ گیگابیت بر ثانیه (۱۰GbE) است و در تجهیزات خیلی حرفه‌ای کاربرد دارد.
پورت LAN در مودم Adslپورت LAN در مودم Adsl

تعداد پورت LAN

تعداد پورت LAN، نشان‌دهنده‌ی تعداد کاربرانی است که می‌توانند به‌ صورت کابلی به مودم روتر وصل شوند. معمولا درگاه LAN سرعت انتقال بالاتری نسبت به اتصال بی‌سیم دارد؛ پس درصورتی‌ که از نظر فاصله مشکلی ندارید، بهتر است کامپیوتر خود را با کابل LAN به شبکه متصل کنید. علاوه بر این عده‌ای ارتباط بی سیم را امن نمی‌دانند و یا وای‌فای را برای سلامتی مضر می‌دانند و کامپیوترشان را همیشه با یک سیم به مودم وصل می‌کنند. برخی از دستگاه‌ها از جمله دوربین‌های مداربسته یا تلویزیون‌های هوشمند که فاقد وای‌فای هستند، بدون استفاده از کابل LAN نمی‌توانند به شبکه وصل شوند و LAN تنها چشم امیدشان برای اتصال به شبکه است. بنابراین متناسب با نیازتان، تعداد پورت LAN می تواند نکته مهمی در انتخاب مودم روتر باشد. البته قیمت مودم با چند‌ پورت LAN تقریبا دو برابر مودم‌های تک‌ پورت است.

 

جمع بندی

با نیاز روز افزون به استفاده از اینترنت، انتخاب دستگاه برقرار کننده اتصال به اینترنت، به مسئله ی مهمی تبدیل شده است. یکی از این دستگاه ها مودم روترهای Adsl هستند. شما می توانید با توجه به نوع کاربری که دارید، نیاز یا عدم نیاز به اتصال بی سیم، سرعت مورد نیازتان، محدوده ی مورد نظر برای پوشش دهی سیگنال و … مودم روتر Adsl مناسبی را انتخاب کنید.


 

 


این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share