در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

درگذشت پدر تکنولوژی DSL، مردی که زندگی‌اش را روی سرعت اینترنت گذاشت .

دوشنبه 9 آذر 22 12:09 |   |

دسته بندی:

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر درگذشت پدر تکنولوژی DSL، مردی که زندگی‌اش را روی سرعت اینترنت گذاشت .

 ژوزف لچلایدر در اواخر دهه 80 با ارائه یک ایده نوآورانه معمای موجود در زمینه انتقال دیتا را حل کرد؛ موضوعی که باعث انتقال اینترنت پرسرعت به بیش از میلیون‌ها خانه در آمریکا شد. 

ایده او موجب شد نامش در بین بزرگ‌ترین نوآوران جهان ثبت و از او به عنوان پدر سرویس‌دهی اینترنت بر مبنای DSL نام برده شود. آقای لچلایدر که سه هفته قبل در ۸۲ سالگی در خانه خود در فیلادلفیا درگذشت یک مهندس الکترونیک در شرکت مخابراتی BELL بود و در هسته تحقیقاتی مرکزی این شرکت کار می‌کرد. 

در آن زمان شرکت BELL به دنبال راهی بود تا بتواند سیگنال‌های مخابراتی را با سرعت بیشتری از روی سیستم‌ سیمی موجود به خانه‌ها ارسال کند. هدف رقابت با شبکه‌های تلویزیونی کابلی بود و شرکت BELL می‌خواست از این طریق سرویس‌های ویدئویی را به خانه‌ها ارائه دهد. 
مشکل اصلی در آن زمان محدودیت‌های سیستم‌های سیمی موجود در انتقال همزمان دیتا ( دانلود و آپلود) و تداخل الکترونیکی متعدد آنها بود. آقای لچلایدر متوجه شد اگر بتواند سرعت دانلود را از سرعت آپلود بیشتر کند می‌تواند از این تداخل الکترونیکی که Crosstalk نامیده می‌شد، جلوگیری کند. این نوآوری به عنوان مشترک دیجیتالی نامتقارن خط(asymmetric digital subscriber line) یا به طور مخفف DSL شناخته شد و خیلی زود شرکت‌های بزرگ مخابراتی مانند AT&T ، ورایزون و دیگران از آن برای انتقال اینترنت پرسرعت به خانه‌ها بهره گرفتند.  
John M. Cioffi پروفسور مهندس الکترونیک در دانشگاه استنفورد می‌گوید: ایده لچلایدر بسیار ساده و درخشان بود و باعث حل مساله‌ مهمی شد. موضوعی که به توسعه اینترنت در جهان بسیار کمک کرد. امروزه در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران از تکنولوژی DSL برای اتصال به اینترنت بهره گرفته می‌شود.

منبع:آي تي ايران


این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share