در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

فناوری جدیدی که می تواند کتاب را بدون باز کردن بخواند

شنبه 20 شهریور 95 02:06 |   |

دسته بندی:اخبار تکنولوژی

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر فناوری جدیدی که می تواند کتاب را بدون باز کردن بخواند

با استفاده از یک تکنولوژی شبیه به دید اشعه ایکس دانشمندان توانستند حروف چاپ شده بر پشت کاغذهایی با ضخامت را بخوانند.

این فناوری می تواند به ماشین های اداری در اسکن یک ‌باره تعدادی کاغذ به طور هم ‌زمان، به محققان کتب باستانی در خواندن کتب قدیمی بدون آسیب رساندن به کتاب ها و یا برای خواندن محتوای یک نامه بدون باز کردن پاکت آن کمک کند هرچند این کاری غیر اخلاقی است.

این دستگاه نمونه ای از امواج تراهرتز با پهنای باندی بین امواج الکترومغناطیسی و مادون قرمز کار می کند. تحقیقات قبلی نشان می دهد که این امواج می تواند بین سطوح نفوذ کند. به عنوان مثال اشعه تراهرتز می تواند بین جوهر و فضای خالی کاغذ تفاوت قائل شود و آن را تشخیص دهد در حالی که اشعه ایکس نمی تواند تفاوت بین این دو را تشخیص دهد. به گفته محققان کیفیت تصاویر اسکن شده با این فناوری از کیفیت تصاویر سونوگرافی بیشتر است.

به گفته دانشمندان این سیستم جدید مبتنی بر شیوه جذب فرکانس های مختلف امواج تراهرتز در مواد شیمیایی ایجاد شده است. به این ترتیب می تواند بین کاغذ و جوهری که روی آن است تفاوت قائل شود.

علاوه بر این، سیستم جدید از قانون انحراف نور توسط هوا و کاغذ هم استفاده می کند. صفحات کاغذ در بسته ی هوا به دام می افتند. هر چند این بسته هوا فقط 20 میکرون است یعنی چیزی حدود یک پنجم یک تار مو اما دانشمندان می گویند همین میزان کم هم می تواند برای دستگاه تشخیص سیگنال مؤثر باشد.

تکنولوژی خواندن حروف چاپ شده بر پشت کاغذهایی با ضخامت با اسکنر پیشرفته

محققان با استفاده از یک دوربین تراهرتزی برای اسکن یک دسته کارت با ضخامت 300 میکرون استفاده کردند که ضخامت هر یک از صفحات آن 8 میلی متر بود و فقط در یک طرف آن متن نوشته شده بود.

دانشمندان از الگوریتم های توسعه یافته برای تفسیر تصاویر تحریف شده و یا ناقص نیز استفاده کردند. آن ها گفتند در آزمایش‌های اولیه نه حرف ، H، Z، L، A، B، C، C، G درست تشخیص داده شد.

یکی از مهندسان همکار در این طرح می گوید نمی توان گفت سیستم ایجاد شده در حال حاضر عالی است اما می توان امیدوار بود با مطالعه بیشتر در آینده ای نزدیک بتوان یک سیستم عالی ساخت.

موزه متروپولیتین در نیویورک به این فناوری علاقه بسیاری نشان داد چرا که آن ها می خواهند کتاب هایی را مطالعه کنند که به هیچ عنوان نمی توان آن ها را ورق زد و حتی به صفحات آن نگاه کرد چه برسد به اینکه بتوان آن ها را مطالعه کرد.

این مهندس همچنین گفت این اسکنر در آینده می تواند تعداد زیادی از اسناد را بدون نیاز به صفحات مکانیکی اسکن کند و برای اسکن در کتابخانه ها، بانک ها و یا حتی زندگی روزمره مفید باشد.

از دیگر کاربردهای این تکنولوژی می توان به تجزیه و تحلیل مواد سازمان یافته در لایه های نازک مانند لایه های رنگ یا پوشش روی قطعات ماشین و ... استفاده کرد.

منتشر شده در livescience

برچسب: technology   تکنولوژی   scan   اسکن   کتاب   book  

این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share