در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

10 راهکار ساده برای افزایش سرعت ویندوز

سه شنبه 28 آذر 96 12:09 |   |

دسته بندی:اخبار تکنولوژی

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر 10 راهکار ساده برای افزایش سرعت ویندوز

رایانه های مبتنی بر ویندوز ممکن است با گذشت زمان سرعتشان کم شود. اگر سرعت کامپیوتر شما کاهش یافته یا گاهی اوقات به مدت چند ثانیه هنگ می کند با بررسی موارد زیر باید مشکل حل شود.
اگر به مشکل خاصی بر خورد کردید، از راه اندازی مجدد (Restart) ویندوز خود نترسید. اکثر مشکلات رایانه شما با یک بار راه اندازی مجدد حل خواهد شد؛ راه حلی که بسیار سریع تر از فرآیند عیب یابی مفید واقع می شود.
اما در صورتی که با این روش مشکل حل نشد باید راهکارهای زیر را اجرا کنید.

یافتن برنامه هایی با مصرف بالای منابع سیستم

اکثر اوقات دلیل کندی سستم استفاده بیش از حد برخی برنامه ها از منابع سیستم است. اگر به طور ناگهانی ویندوزتان کند شد احتمالاً برنامه ای در سیستم در حال استفاده 99 درصدی از CPU سیستم می باشد یا ممکن است اپلیکیشینی به صورت غیر عادی مقدار زیادی از حافظه را در اختیار قرار گرفته باشد.
در برخی موارد نیز استفاده غیر عادی یک اپلیکیشن از فضای دیسک موجب کند شدن سایر اپلیکیشن ها می شود. برای شناسایی این موارد کافی است Task Manager را باز کنید.
برای باز کردن Task Manager می توانید روی نوار وظیفه کلیک راست کنید و یا میانبر  Ctrl+Shift+Escapeرا با هم فشار دهید. روی ویندوز 8، 8.1 و 10 اپلیکیشین هایی که به صورت غیر عادی از منابع سیستم استفاده می کنند پررنگ نمایش داده می شوند.
با باز شدن تسک منیجر، برای دیدن اپلیکیشن هایی با بیشترین میزان استفاده از منابع سیستم، روی هدرهای CPU ،RAM و Disk کلیک کنید تا لیست مقابل تان مرتب شود. احتمالاً با دیدن این اپلیکیشن ها خواهان بستن آن ها به صورت عادی هستید. اگر با این کار موفق به بستن آن ها نشدید کافی است در تسک منیجر اپلیکیشن مورد نظر را انتخاب و سپس روی گزینه‌ی End Task کلیک کنید.

یافتن برنامه هایی با مصرف بالای منابع سیستم در task manager

برنامه های موجود در System Tray را ببندید

بسیاری از اپلیکیشن های پرکاربرد تمایل دارند در System Tray اجرا شوند. این برنامه ها اغلب با شروع کار ویندوز در پس زمینه اجرا می شوند اما پنهان باقی می مانند. با کلیک بر روی آیکون فلش رو به بالا در گوشه سمت راست صفحه نمایش می توانید این برنامه ها را ببینید. با کلیک راست بر روی برنامه هایی که به آن ها نیاز ندارید می توانید آن ها را ببندید و منابع آن ها را آزاد کنید.

دیدن برنامه ها با System Tray

برنامه های Startup را غیر فعال کنید

برای صرفه جویی در مصرف حافظه، سیکل سی پی یو و افزایش سرعت فرایند ورود به سیستم بهتر است از اجرای برنامه ها در Startup جلوگیری کنید.

در ویندوز 8، 8.1 و 10 برای مدیریت اپلیکیشن های استارت آپ در همان تسک منیجر روی تب Startup Manager کلیک کنید. برای باز کردن Task Manager نیز کافی است روی نوار وظیفه کلیک راست کرده و روی گزینه‌ی  Task Manager کلیک کنید و یا دکمه های میانبر Ctrl+Shift+Escape را با هم فشار دهید.
پس از باز شدن تسک منیجر، روی تب Startup کلیک کنید و اپلیکیشن هایی که نیاز ندارید را ببندید. ویندوز نیز در این باره به شما کمک می کند تا ببینید کدام یک از اپلیکیشن های موجود موجب کند شدن فرآیند استارت آپ ویندوز شما شده است.

غیرفعال کردن برنامه های Startup برای صرفه جویی در مصرف حافظه

انیمیشن ها را کم کنید

ویندوز از یک سری انیمیشن ها استفاده می کند که ممکن است باعث کند شدن سیستم شوند. به عنوان مثال اگر انیمیشن های مربوط به مینیمایز یا ماکسیمایز را غیر فعال کنید ویندوز بدون افکت خاصی پنجره ها را تغییر حالت می دهد.
برای غیر فعال کردن انیمیشن ها کلیدهای Windows + X را فشار دهید و یا با کلیک راست روی Start گزینه System را انتخاب کنید و پس از آن از سمت چپ پنجره باز شده Advanced System Settings و سپس در پایین بخش Performance روی گزینه‌ی Settings کلیک کنید. در پایین بخش Visual Effects گزینه‌ی  Adjust for best performanceرا انتخاب کنید تا به وسیله ی آن تمام انیمیشن های موجود غیر فعال شوند. همچنین می توانید با انتخاب گزینه‌ی Custom تنها انیمیشن هایی که مایل به دیدن آن ها نیستید را غیر فعال کنید. به عنوان مثال اگر خواهان غیر فعال کردن انیمیشن مینیمایز و ماکسیمایز شدن پنجره ها هستید کافی است تیک گزینه‌ی Animate windows when minimizing and maximizing را بردارید.

کم کردن انیمشن ها از طریق advanced system setting

مرورگر خود را سبک تر کنید

اگر مدت زیادی است از مرورگر خود استفاده می کنید و احساس می کنید که سرعت آن کم شده است بهتر است هر چه سریع‌تر نسبت به حذف افزونه ها اقدام کنید چرا که احتمالاً در طولانی مدت افزونه های زیادی روی مرورگر شما قرار گرفته است.
به بخش Extensions  یا Add-ons manager در مرورگر رفته و افزونه هایی که نیاز ندارید را حذف کنید. علاوه بر این باید قابلیت Click-To-Play را نیز در دستور کار خود قرار دهید. جلوگیری از بارگذاری فایل های فلش و دیگر محتوای بی اهمیت نیز منابع سی پی یو رایانه شما را آزادتر می کند.

sf; jv ;vnk lv,v 'v fh vtjk fi foa بخش Extensions  یا Add-ons manager

اقدام به اسکن کردن بد افزارها و ابزارهای تبلیغاتی کنید

یکی دیگر از دلایل کندی سیستم می تواند نرم افزارهای مخربی باشد که در پس زمینه ویندوز اجرا می شوند. به عنوان مثال ممکن است یک بدافزار تبلیغات هرز و بی اهمیت به مرورگر اضافه کند و موجب کند شدن آن شود.
برای برقراری امنیت باید با آنتی ویروس سیستم را اسکن کنید. برای این کار ما به شما نرم افزار Malwarebytes را پیشنهاد می کنیم. این نرم افزار برخلاف سایر برنامه ها قابلیت اسکن برنامه های ناخواسته (PUP)ها را دارد. PUP ها اغلب همراه با نصب نرم افزارهای دیگر به صورت کاملاً ناخواسته روی سیستم شما نصب شده و سبب کاهش سرعت رایانه تان می شوند.

اسکن کردن بد افزارها و ابزارهای تبلیغاتی برای کم کردن کندی سیستم

فضای هارد دیسک خود را آزادتر کنید

اگر هارد دیسکتان تقریباً پر شده است پس کند شدن ویندوز امری طبیعی است. در این حالت برای سرعت بخشیدن به رایانه باید کمی فضای هارد دیسک خود را آزادتر کنید. برای آزادتر کردن فضای هارددیسک به نرم افزار خاصی نیاز ندارید. کافی است از ابزار Disk Cleanup که درون ویندوز تعبیه شده است استفاده کنید.

آزادتر کردن فضای هارد دیسک برای سرعت بخشیدن به رایانه

یکپارچه سازی (Defragment ) هارد دیسک

Defragment در نسخه های جدید ویندوز ضروری نیست چرا که به صورت خودکار ویندوز یکپارچه سازی را انجام می دهد. علاوه بر این می توان گفت که دیگر عملیات سنتی یکپارچه سازی فضای ذخیره سازی برای درایوهای SSD منسوخ شده است؛ این در حالی است که نسخه های مدرن ویندوز به بهینه کردن این درایوها می پردازند.
به همین دلیل نباید زیاد خود را در این رابطه نگران کنید. با این حال، اگر از یک هارد مکانیکی استفاده می کنید و تعداد زیادی فایل حجیم روی آن قرار داده اید (به عنوان مثال یک پایگاه داده حجیم و یا فایل های بازی) بد نیست بدانید که مواردی از این دست توسط ویندوز یکپارچه سازی نمی شوند. در این وضعیت لازم است ابزار Disk Defragmenter را باز کنید و با انجام یک اسکن مطمئن شوید که آیا نیازی به اجرای یکپارچه سازی به صورت دستی دارید یا خیر.

یکپارچه سازی (Defragment ) هارد دیسک

برنامه هایی که نیاز ندارید را حذف کنید

کنترل پنل را باز کنید و برنامه هایی که به آن ها نیاز ندارید و یا اهمیتی برایتان ندارند را حذف کنید. این کار ضمن آزاد کردن بخشی از فضای هارد دیسک موجب بهبود امنیت سیستم نیز می شود. مثلاً اگر از برنامه جاوا استفاده نمی کنید به راحتی می توانید آن را حذف کنید.

حذف برنامه های غیر ضروری از طریق کنترل پنل

ویندوز را دوباره نصب کنید

اگر با بررسی تمام موارد بالا همچنان سرعت ویندوز کم بود راه حل نهایی نصب دوباره ویندوز است.
نسخه های مدرن ویندوز از قبیل ویندوز 8، 8.1 و 10 در نصب دوباره‌ی ویندوز راه های ساده تری را پیش روی تان می گذارند. در واقع نیازی نیست برای نصب مجدد حتماً به مدیای نصبی یک نسخه از ویندوز دسترسی داشته باشید. برای داشتن یک نسخه ی تازه از ویندوز، می توانید از گزینه‌ی Reset your PC که در ویندوز شما تعبیه شده است استفاده کنید. این قابلیت دقیقاً مانند نصب مجدد ویندوز عمل می کند و با این کار به جز فایل های شما، تمامی برنامه ها و تنظیماتی که روی ویندوز خود اعمال کرده اید پاک خواهد شد.

نصب دوباره ویندوز برای افزایش سرعت ویندوز

در آخر نیز باید بگوییم که اگر از یک هارد مکانیکی استفاده می کنید آن را به یک هارد SSD ارتقاء دهید. فضاهای ذخیره سازی SSD با فنّاوری به کار رفته در آن ها قادر خواهند بود عملکرد به مراتب بهتری از خود نشان دهند.
در عصری که بیشتر مردم آگاهی لازم از سی پی یو های سریع‌تر و پردازنده های گرافیکی ندارند، فضاهای ذخیره سازی SSD می توانند بیشترین بهبود در عملکرد سیستم را به ارمغان آورند.
منتشر شده در howtogeek

برچسب: windows  

این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share