در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

پرینترهایی که دنیا را متحول می کنند!!!

پنجشنبه 14 مرداد 95 11:05 |   |

دسته بندی:اخبار تکنولوژی

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر پرینترهایی که دنیا را متحول می کنند!!!

تا چند سال گذشته تصور اینکه ایده خود را از اینترنت دانلود کنید و با پرینتر سه بعدی یک نمونه واقعی از آن بسازید، کمی دور از انتظار عصر حاضر بود.ولی همین الان که این مطلب را مطالعه می کنید این عمل امکان پذیر است.

چاپگر سه بعدی چیست؟

چاپگرهای سه بعدی وسیله‌هایی هستند که با استفاده از آنها می‌توانید از فایل های سه بعدی که در کامپیوتر خود دارید نمونه سه بعدی واقعی بسازید.

در چاپگرهای سه بعدی خانگی، برای تولید محصولات از ذوب پلاستیک بهره می برند. چاپگرهای سه بعدی صنعتی با قابلیت پرینت با استفاده از فلزات، رزین های مایع، خمیر سرامیک و حتی مواد خوراکی ساخته شده اند.تفاوت اصلی چاپگرهای خانگی و صنعتی در صافی سطح، دقت ابعادی و همچنین تنوع متریال های قابل استفاده در قطعه خروجی می باشد. البته این تفاوت رفته رفته با گسترش صنعت چاپگرهای خانگی کمرنگ تر شده است و امروزه پرینترهای نیمه صنعتی با دقت های ابعادی بسیار مناسب ظاهر شده اند که قیمت های بسیار پایینی نیز دارند.

این پرینترها در تمام زمینه ها از جمله هوافضا، معماری، خودروسازی، نظامی، هنر، علوم پزشکی و ... کاربرد دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

تجهیزات نظامی

تجهیزات نظامی دارای ساختار پیچیده و قطعات ظریف و حساسی می باشد که این امر مدلسازی و ماکت سازی طرح اولیه را مشکل کرده. با استفاده از پرینترهای سه بعدی می توان هر نوع قطعه ای با هر ساختاری را چاپ کرد. می توان عنوان کرد بیشترین کاربرد پرینترهای سه بعدی در این زمینه می باشد.

تجهیزات پزشکی

برای تولید تجهیزات پزشکی و طراحی های دقیق در این زمینه، و همچنین تولید اندام های مصنوعی، نیاز به تولید طراحی قالب هایی با ابعاد و متریال بادوام می باشد که پرینترهای سه بعدی پاسخگوی این نیاز در علم پزشکی می باشند.

از جمله مواردی که تا کنون در علم پزشکی از پرینتر سه بعدی استفاده شده می توان به تولید بافت با رگ های خونی، کاهش هزینه قطعات پروتز، داروها که با چاپگرهای سه بعدی می توان ترکیبات شیمیایی را در حد مولکولی ایجاد کرد، تولید سنسورهای الکتریکی برای تشخیص اکسیژن، فشار خون و دما، چاپ مدل تومورهای سرطانی برای کمک به کشف داروهای جدید ضد سرطان و درک بهتر رشد تومورها، ساخت استخوان، دریچه قلب، غضروف گوش، جمجمه، تجهیزات پزشکی، پوست مصنوعی اشاره کرد.

ساخت اندام هایی نظیر قلب، کلیه، کبد نیز در حال تحقیق و بررسی است و محققان امید.ارند تا 10 سال آینده به تحقق بپیوندد.

استفاده از پرینتر سه بعدی در تجهیزات پزشکی

 هنر

در سال 2005، مجله هاي دانشگاهي، از احتمال استفاده پرينتر هاي سه بعدي در رشته هاي هنري خبر دادند كه توسط Martin John Callanan در دانشگاه معماري Bartlett پيگيري ميشد. به مرور، پرينترهاي سه بعدي، با توانايي ارائه ي كالاهاي اختصاصي مانند قاب هاي موبايل دلخواه، عروسك ، مجسمه و شكلات هاي سه بعدي محبوب تر شدند.

استفاده از پرینتر سه بعدی در هنر

مهندسی

چاپ سه بعدی در سال های اخیر پیشرفت شگرفی داشته و در تمام زمینه ها در حال نفوذ است. 

چاپ سه بعدی تغییرات اساسی برای غول های صنعت و همچنین برای کسب و کارهای کوچک ایجاد می کند. بنابراین این فناوری می تواند آینده مهندسی و مدرک مهندسی را تغییر دهد.

چاپ سه بعدی اجازه می دهد تا شرکت ها و افراد به سرعت از ایده های اولیه خود و یا قطعات و محصولات جدید با کاهش هزینه تولید بسازند چرا که تولید ضایعات و زنجیره تولید کاهش می یابد.

چاپ سه بعدی می تواند انقلاب عظیمی در تمام صنایع از جمله خودروسازی، هوافضا ایجاد کند. مثلا در ریخته گری سرعت توسعه و آزمایشات را افزایش می دهد یا اینکه در آینده ممکن است حتی اجزای بزرگ اتومبیل ها را به طور کامل با فناوری چاپ سه بعدی ایجاد کنند.

در صنعت الکترونیک نیز می توان مدارهای الکتریکی و یا سایر قطعات مصرفی مانند تلفن همراه را با فناوری چاپ سه بعدی تولید کرد. 

فناوری چاپ سه بعدی در صنایع غذایی نیز وارد شده و ناسا امیدوار است که مشکل غذای فضانوردان را با این فناوری حل کند. در حال حاضر پرینترهایی وجود دارد که اجازه چاپ مواد غذایی مانند ماکارونی و شکلات را می دهد. این فناوری می تواند در کنترل رژیم غذایی نیز کمک بسیاری کند و می تواند مشکلاتی نظیر چاقی، دیابت و حتی گرسنگی را در جهان حل کند.

استفاده از چاپگر سه بعدی در مهندسی

چاپ سه بعدی در بسیاری از شاخه های مهندسی به طور مستقیم قابل استفاده است از قبیل مهندسی مواد و علوم شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک / مکاترونیک، مهندسی عمران، مدل سازی سه بعدی در طراحی صنعتی

تولیدات صنعتی بر پایه طراحی دقیق و حرفه ای قطعات استوار می باشد. این امر نیاز به بررسی دقیق نمونه قیل از تولید می باشد، که پرینترهای سه بعدی کمک شایانی در این زمینه به تولید کنندگان می کند. با استفاده از پرینت سه بعدی می توان سفارشات سریع قطعات با ساختار پیچیده را با تمام جزئیات بررسی و نواقص را رفع کرد.

ساخت سریع جزئیات ساختمان، مدل ها و ماکت های با دوام از طراحی های مختلف معماری، تنها با چاپ سه بعدی امکان پذیر شده است.

استفاده از پرینتر سه بعدی در طراحی مهندسی

امروزه تکنولوژی چاپ سه بعدی، این اجازه را به مهندسین هوافضا می دهد که در ساخت تجهیزات، دستگاه ها و قطعات یدکی هواپیما بتوانند اختراعات خود را به راحتی نمونه سازی کنند و بتوانند قالب های مختلفی را چاپ کنند.و حتی در تعمیر قطعات هواپیمای خود سرعت عمل داشته باشند. عدم وابستگی به ساخت در قالب ها و در نتیجه افزایش توانایی برای تولید قطعات پیچیده بدون محدودیت در هندسه باعث شده که این روش نسبت به روش های قدیمی تر همچون ریخته گری و ماشین کاری پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

در سال های اخیر شاهد تولید نهایی قطعات موتور فضاپیماها و موشک ها توسط پرینترهای سه بعدی هستیم. با توجه به محدودیت های موجود در به کارگیری روش های دیگر ساخت قطعات در فضا شیوه استفاده از چاپ سه بعدی روش منحصر به فرد در ساخت قطعات مورد نیاز در فضا است.

آینده پرینترهای سه بعدی


انتظار می‌رود انقلاب پرینترهای سه بعدی ادامه داشته و نه تنها ساخت سنتی را به چالش بکشاند بلکه اثرات قابل توجهی در خودروسازی، پزشکی، و سایر صنایع داشته باشد. ۶۷ درصد  تولیدکنندگان در حال حاضر از چاپگرهای سه بعدی استفاده می‌کنند.
یکی از مهم‌ترین کاربردهای پرینتر سه بعدی در صنعت پزشکی است که چند مورد آن را معرفی کردیم. جراحان می‌توانند با پرینتر سه بعدی ماکت بخش‌هایی از بدن بیمار خود را که نیاز به عمل دارد تولید کنند. تقریباً امکان ساخت همه چیز با کمک پرینترهای سه بعدی به وجود خواهد آمد، از قطعات هوا فضا گرفته تا اسباب بازی. همچنین می‌توان از پرینترهای سه بعدی برای جواهرات، طراحی مد، معماری، هنر، و طراحی داخلی استفاده کرد.
شرکت‌ها هم اکنون می‌توانند با چاپ سه بعدی، ایده‌های جدید و طرح‌های متعدد را بدون صرف زمان طولانی یا هزینه وسایل تجربه کنند. 

منتشر شده در فافا

 

برچسب: پرینتر   سه-بعدی   3D-printer  

این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share