در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

WPS چیست و چرا خطرناک است؟

چهارشنبه 13 مرداد 95 12:05 |   |

دسته بندی:امنیت

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر WPS چیست و چرا خطرناک است؟

اگر در حال راه اندازی یک روتر بی سیم هستید حتما با اصطلاح WPS در منوهای آن مواجه شده اید و یا در کنار پورت اترنت در پشت روتر دکمه ای با این نام دیده اید. آیا می دانیدWPS  چیست؟ راه اندازی و توقف آن چگونه است؟ کدام دستگاه ها و سیستم عامل ها از آن پشتیبانی می کنند؟ پاسخ به این پرسش ها و یک سری نکات دیگر در ادامه آمده است.

WPS یا راه اندازی حفاظت شده Wi-Fi چیست؟

WPS مخفف Wi-Fi Protected Setup و استانداردی در شبکه بی سیم است که تلاش می کند تا ارتباط بین یک روتر و دستگاه های بی سیم سریع تر و آسان تر انجام شود. WPS فقط روی شبکه های بی سیمی که WPA یا WPA2 شخصی امنی دارند، کار می کند. شبکه های بی سیم که از امنیت WEP  استفاده می کنند WPS را پشتیبانی نمی کنند.

به طور معمول شما برای اتصال به یک شبکه بی سیم با اطلاع از نام آن شبکه ابتدا به آن وصل می شوید و سپس رمز عبور و نام خود را وارد می کنید. این همان جایی است که WPS برای ساده سازی فرایند اتصال استفاده می شود.

راه های اتصال به یک شبکه بی سیم با استفاده از WPS

راه اول، دکمه WPS در روتر را فشار دهید تا دستگاه های جدید را کشف کنید. سپس، به لپ تاپ، تبلت یا گوشی هوشمند خود بروید و شبکه ای که می خواهید را برای اتصال انتخاب کنید. دستگاه به طور خودکار به شبکه های بی سیم بدون وارد کردن رمز عبور شبکه متصل می شود.

یا ممکن است از دکمه WPS در دستگاه هایی مانند پرینترهای بی سیم برای ایجاد ارتباطات بسیار سریع استفاده شود. کافی است دستگاه را به شبکه بی سیم وصل کنید و سپس دکمه WPS روی روتر و دستگاه  فشار دهید. در طول این فرایند شما نباید داده ای وارد کنید. WPS به طور خودکار رمز عبور را به شبکه می فرستد و دستگاه برای استفاده در آینده آن را به خاطر می سپارد. با طی این فرایند در آینده بدون استفاده از WPS می توان به آن شبکه وصل شد.

روش سوم استفاده از یک کد هشت رقمی است. WPS به طور خودکار به همه روترها یک کد هشت رقمی اختصاص می دهد که کاربر نمی تواند آن را تغییر دهد. شما می توانید این کد را در صفحه تنظیمات روتر خود بیابید. برای دستگاه هایی که دکمه  WPS ندارند ولی WPS را پشتیبانی می کنند می توان نام آن ها را وارد کرد تا به آن ها نیز یک کد اختصاص یابد. بعد از اینکه شما نام آن ها را وارد کردید دستگاه ها به طور اتوماتیک به شبکه بی سیم وصل می شوند.

روش چهارم به عنوان آخرین روش نیز نیازمند استفاده از کد هشت رقمی است. برخی دستگاه هایی که دکمه WPS ندارند اما از آن پشتیبانی می کنند یک کد برای کلاینت ایجاد می کنند که می توان آن را در تنظیمات روتر وارد کرد و روتر آن را برای اضافه کردن دستگاه به شبکه اضافه می کند.

دو روش اول بسیار ناامن هستند و به جز اتصال سریع تر دستگاه ها به شبکه های بی سیم مزیت دیگری ندارند. روش سوم اختصاص کد هشت رقمی توسط روتر روشی سریع است و روش چهارم که می توان کد ارائه شده توسط کاربر را به کار برد کندتر از سه روش دیگر عمل می کند.

ناامنی مشکل بزرگ WPS 

روترهای WPS روی خود یک PIN دارند که حتی اگر شما هیچ گاه از آن استفاده نکنید روتر آن را تولید می کند. اما نکته مهم این است که تحقیقات نشان داده WPS بسیار ناامن است حتی اگر شما یک شخص حرفه ای باشید.

آن چه در تحقیقات به دست آمده این است که کد هشت رقمی توسط روترها در دو بلوک چهار رقمی ذخیره می شود. روتر چهار رقم اول را جدا از چهار رقم آخر چک می کند. یک هکر می تواند از بلوک چهار رقمی اول تا بلوک دوم حرکت کند. یک هکر باهوش با ابزار مناسب می تواند بین 4 تا 10 ساعت روتر را هک کند و اکثر هکرها در کمتر از یک روز این کار را انجام می دهند.

هکرها با به دست آوردن این کد هشت رقمی می توانند به شبکه های بی سیم وصل شوند و به یک شبکه به طور کامل دست یابند.

چه کسی و چه زمانیWPS  را اختراع کرد؟

WPS توسط اتحادیه Wi-Fi اختراع شد که یک انجمن غیر انتفاعی جهانی است و به ترویج تکنولوژی Wi-Fi و گواهی محصولات Wi-Fi می پردازد و استانداردها را به آن اختصاص می دهد. اتحادیه Wi-Fi  بیش از 600 عضو دارد که شامل بسیاری از شرکت های معروف از جمله مایکروسافت، اپل، سامسونگ، نوکیا و ... است. شرکت های معروف ارائه دهنده تجهیزات شبکه نیز بخشی از این سازمان هستند.

این اتحادیه اوایل سال 2007 با هدف افزایش سرعت اتصال کاربران به شبکه و کمک به کاربران برای رهایی از رمز عبورهای طولانی WPS را راه اندازی کرد.

اختراع WPS توسط اتحادیه Wi-Fi

کدام دستگاه ها با WPS کار می کنند؟

از آنجایی که روترها مدیریت اتصالات بی سیم از طریق WPS را به عهده دارند بی شک محبوب ترین دستگاه ها برای استفاده از این استاندارد هستند. روترهای جدید از WPS پشتیبانی می کنند و در اکثر آن ها WPS به طور پیش فرض فعال است.

در تجهیزات شبکه نیز وسایل متنوعی را می توان یافت که دکمه WPS برای اتصال سریع داشته باشند مثل پرینترهای بی سیم. بسیاری از وسایل بی سیم جدید از طریق WPS به شبکه وصل می شوند.

کامپیوتر و اسباب بازی هایی نیز با پشتیبانی از WPS طراحی شده اند.

کدام سیستم عامل ها از WPS پشتیبانی می کنند و کدام پشتیبانی نمی کند؟

خوشبختانه سیستم عامل های پراستفاده ویندوز و اندروید با WPS کار می کنند.

ویندوز از سال 2007 یرای اولین بار در ویندوز ویستا از WPS پشتیبانی کرد.

اندروید نیز از سال 2011 تمام نسخه های اندروید را منطبق با این استاندارد تولید کرده است.

تمام نسخه های بلک بری نیز از اواخر سال 2010 که بلک بری 6 ارائه شد از WPS پشتیبانی می کنند.

سایر سیستم عامل هایی که از WPS پشتیبانی می کنند  OS Xو iOS، ویندوز فون و سیستم های لینوکسی مثل اوبونتو ولینوکس  مینت می باشند.

نتیجه

همانطور که متوجه شدید WPS یک استاندارد شبکه های بی سیم است. در حالی که می تواند زندگی را برای شما راحت کند، می تواند شما را در معرض حملات هکرها نیز قرار دهد و یا ممکن است استفاده از آن با برخی از دستگاه ها مشکل باشد. حال انتخاب با خود شماست که آن را روشن بگذارید و آسیب های امنیتی آن را بپذیرید یا آن را خاموش کنید تا از آسیب ها در امان باشید.

منتشر شده در digitalcitizen

برچسب: شبکه   بی-سیم   امنیت   Wi-Fi   WPS  

این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share