در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

آیا متصل ماندن تلفن هوشمند به شارژ در طول شب عمر باتری را کاهش می دهد؟

سه شنبه 29 تیر 95 03:04 |   |

دسته بندی:اخبار تکنولوژی

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر آیا متصل ماندن تلفن هوشمند به شارژ در طول شب عمر باتری را کاهش می دهد؟

همه ما این کار را انجام می دهیم که قبل از خواب گوشی خود را در حال شارژ رها می کنیم و به خواب می رویم. حال می خواهیم ببینیم آیا همانطور که شنیده ایم این کار واقعا به باتری آسیب می رساند یا خیر؟
حال می خواهیم بررسی کنیم که چرا گوشی خود را در حال شارژ رها نکنیم و در چه صورتی این موضوع می تواند به عمر باتری صدمه بزند؟ اما قبل از آن لازم است انواع باتری ها و تفاوت بین ساختار آن ها را درک کنیم.

لیتیوم در مقابل نیکل

باتری های قلمی که در گذشته در لوازم الکترونیکی استفاده می شدند از نیکل ساخته شده می شد اما امروزه بیشتر در باتری ها از لیتیوم استفاده می‌شود.

یکی از خصوصیات باتری های نیکلی حافظه چرخه ای بود یعنی اگر به طور کامل شارژ نمی شد ممکن بود بعد  از مدتی باتری حداکثر ظرفیت خود را فراموش کند و 100 درصد ظرفیت را همان میزان آخرین شارژ در نظر بگیرد اما باتری های لیتیوم یون چنین مشکلی ندارند و لازم نیست حداکثر شارژ آن ها پر شود.

ضمن اینکه باتری های جدید می توانند انرژی بیشتری را نسبت به اندازه خود ذخیره کنند. این موضوع به تولید کنندگان اجازه ساخت تلفن‌های هوشمند باریک تر نسبت به گذشته را می دهد.
باتری های لیتیومی با وجود عمر طولانی و سرعت بالای شارژ مجدد یک اشکال اساسی دارند که آن تأثیر حرارت بر سلامت این باتری هاست.

حرارت قاتل خاموش باتری ها

اکنون می دانیم که حرارت عامل اصلی کاهش عمر باتری های جدید است. هرچند سرما هم روی عملکرد باتری تأثیر منفی می گذارد اما خیلی کم ممکن است گوشی در سرمای زیاد قرار بگیرد. بیشتر اوقات از جمله هنگام شارژ دستگاه از شب تا صبح ما با حرارت بالا سروکار داریم.

قبل از توضیح بیشتر در این مورد لازم است کمی در مورد درجه حرارت مناسب باتری ها بدانید. باتری های لیتیومی در دمای 0 تا 45 درجه شارژ می شوند که این دما هنگام تخلیه شارژ می تواند تا -20 درجه نیز کاهش یابد. در صورتی که دما به زیر صفر برسد عملا شارژ باتری امکان پذیر نخواهد بود. در دمای 5 تا 45 درجه شارژ با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

بر این اساس هرچه سرعت شارژ بالاتر باشد گرمای بیشتری نیز تولید می کند که بعد از پر شدن شارژ باتری نیروی اضافی به گرما تبدیل می‌شود. در نتیجه می توان گفت اگر باتری دستگاه پس از شارژ شدن هنگام شارژ شبانه راهی برای توقف نداشته باشد تا صبح گرما تولید می کند که در طولانی مدت عمر آن را کاهش خواهد داد.

تلفن‌های هوشمند نیروی باتری را به شکل هوشمند مصرف می کنند

امروزه تلفن‌های هوشمند طوری طراحی شده اند که می توانند گرمای اضافی پس از شارژ کامل را کنترل کنند و به باتری آسیب نرساند. با توجه به این مطلب می توان گوشی های هوشمند را بدون نگرانی از شب تا صبح در حال شارژ نگه داشت.
چرا که موبایل های امروزی می توانند پس از تکمیل ظرفیت باتری جریان برق را به طور مستقیم مورد استفاده قرار دهند و باتری را از مدار خارج کنند تا مشکل داغ شدن بیش‌ازحد باتری به وجود نیاید ودر عین حال کاربر با شارژ کامل از منزل خارج شود.
البته هر چقدر هم گوشی هوشمند باشد باز هم باید نکاتی جهت افزایش عمر باتری رعایت کرد:

1-    تلاش کنید همواره میزان شارژ باتری شما در بازه ای بین 40 تا 80 درصد قرار گیرد چرا که تعداد دفعاتی که می توان باتری را شارژ کامل و تخلیه کامل کرد محدود است و هر بار که این اتفاق می افتد مقداری از عمر باتری کم می‌شود. 

2-    تا زمانی که ضرورت ندارد از فناوری شارژ سریع استفاه نکنید زیرا این روش حرارت زیادی تولید می کند و همانطور که گفتیم حرارت بزرگترین دشمن عمر باتری است.  در نتیجه اگر گوشی شما قابلیت شارژ سریع را دارد هنگام شارژ شبانه حتما آن را خاموش کنید.

3-هرچند پیشتر گفتیم که باتری های لیتیومی بر خلاف باتری های مبتنی بر نیکل حداکثر میزان ظرفیت خود را فراموش نمی کنند، اما این اتفاق گاهی در مورد قطعات الکترونیکی که داخل تلفن هوشمند میزان شارژ باقی مانده در باتری را رصد می کنند رخ می دهد. البته جای نگرانی وجود ندارد. در صورتی که تلفن هوشمند شما قبل از رسیدن به صفر درصد خاموش  می‌شود یا هنگام پر شدن ظرفیت را اشتباه نشان می دهد، کافی است آن را کالیبره کنید. برای این منظور لازم است اجازه دهید یکبار باتری دستگاه به شکل کامل تخلیه شود (بهتر است باتری چند ساعتی در همین حالت باقی بماند). سپس دستگاه را به شکل خاموش و بدون جدا کردن از برق، تا حداکثر ظرفیت شارژ کنید. در صورتی که پس از روشن کردن دستگاه مشکل باقی بود، این رویه را تا حل مشکل تکرار نمایید.

نتیجه نهایی

پیشرفته‌ترین تلفن‌های هوشمند بدون باتری هیچ ارزش و کارایی برای شما نخواهد داشت. این میزان اهمیت موجب می‌شود برخی از شارژ شبانه تلفن همراهشانهراس داشته باشند اما ما می‌توانیم به شما این اطمینان را بدهیم تا زمانی که باتری را از سرما و گرمای بیش‌ازحد دور نگه‌دارید و تعداد چرخه‌های شارژ کامل بین صفر تا صد را کاهش دهید دیگر هیچ‌چیزی این قطعه حیاتی را تهدید نخواهد کرد.

منتشر شده در androidauthority

 

این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share