در حال بارگذاری
در حال بارگذاری

نحوه راه اندازی برنامه DOS روی ویندوز 10

شنبه 19 تیر 95 12:04 |   |

دسته بندی:نرم افزار

|

[[rateUserCount]]تصویر اصلی خبر نحوه راه اندازی برنامه DOS روی ویندوز 10

مهم نیست که شما بخواهید DOS را روی ویندوز 7، 8 یا 10 راه اندازی کنید بلکه مهم 32 یا 64 بیتی بودن آن است. در حالی که روی ویندوز 32 بیتی  به راحتی می توان DOS  را راه اندازی کرد روی ویندوزهای 64 بیتی نیاز به کمی کمک دارد.

برای اینکه بفهمید سیستم شما از کدام نوع است کافی است بر روی Start کلیک راست کرده و سپس System را انتخاب کنید. در نهایت در پنجره کنترل پنل می توانید نوع سیستم را بررسی کنید.

ویندوز 32 بیتی

کافی است برنامه DOS که پسوند .exe یا .com داشته باشد را راه اندازی کنید. اولین بار شما این کار را انجام دهید، وقتی پنجره پاپ آپ باز شد به شما می گوید که NTDVM نیاز دارید. روی Install this feature کلیک کنید، برنامه هایتان بارگذاری خواهد شد.

این کار فقط کافی است یک بار انجام شود. پس از آن برای همیشه برنامه های DOS روی ویندوز اجرا خواهند شد.

ویندوز 64 بیتی

اگر ویندوزتان نسخه 64 بیتی است برای راه اندازی DOS نیاز به یک virtual machine در کنار ویندوز دارید. البته آنقدرها که به نظر می رسد ترسناک نیست.

ابتدا vDos را دانلود و نصب کنید که به طور پیش فرض در مسیر C:\vDos قرار می گیرد اما توصیه می شود آن را درون پوشه ای جدید در فولدر Documents  نصب کنید. به  این ترتیب از تمام فایل های DOS بکاپ گرفته خواهد شد و محافظت خواهند شد.

چرا این کار مهم است؟ vDos از پوشه حاوی برنامه vDos به عنوان یک درایو C مجازی استفاده می کند. هر فایلی در محیط DOS ایجاد می کنید، تغییر می دهید یا به آن دسترسی دارید در آن پوشه باقی خواهد ماند.

وقتی vDos را بارگذاری می کنید یک محیط DOS روی ویندوز به شما داده خواهد شد. برای راه اندازی پایگاه داده باید دکمه ای را فشار دهید. دکمه 0 برای خروج از برنامه و دریافت نسخه قدیمی DOS استفاده می شود. از آنجا می توانید تمام برنامه ها و دستورات DOS را راه اندازی و یا اجرا کنید.

منتشر شده در pcworld


این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران
 • دیدگاه شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد
 • کالاها را مقایسه کنید کالاها را مقایسه کنید حداکثر[[maxCompareItem]] محصول [[messageCompare]]
  Share
  Share
  Tweet
  Share
  Share